Krizový scénář zatím nenastal, praktici drží většinu ordinací v chodu

Hrozilo, že od tohoto týdne budou pacienty přijímat například jen dvě až tři ordinace v kraji vybavené zbytkem dostupných respirátorů a dalších ochranných potřeb. Pacienti by o těchto místech nebyli informováni a péče by byla jen pro ty, které by na tajná místa doporučil telefonicky jejich ošetřující lékař. Tento scénář zatím praktici neaktivovali, situace s ochrannými pomůckami se ale zlepšuje jen pomalu. Někde na praktiky pomůcky nezbyly, potvrzuje Ústřední kriz

O původním plánu na systém péče s minimem ochranných pomůcek můžete číst zde:

„Ordinace praktických lékařů musí zůstat funkční, alespoň v distančním režimu po telefonu, nebo e-mailu. Pokud přestaneme fungovat, dojde k zahlcení další péče, zdravotnických záchranných služeb a nemocnic. Podle informací, které máme z terénu, si to všichni dobře uvědomujete a drtivá většina ordinací praktických lékařů zůstává přes všechny potíže v provozu. Děkuji Vám za Váš statečný a obětavý přístup,“ komentoval situaci směrem k praktickým lékařům předseda jejich sdružení Petr Šonka.

Během víkendu podle něj většina ordinací dostala alespoň nějaké množství respirátorů, které tak umožní udržet provoz a od krajů přicházejí informace, že další dodávky budou následovat.

Jasné odpovědi kdy, kolik a jakých pomůcek kdo dostane stále lékařům chybí

„Stále ale není jasné, kdy a kolik toho bude, a s prostředky, které nyní máme k dispozici, je potřeba hospodařit co nejúsporněji. Stále proto doporučujeme praktickým lékařům dohodnout se s několika kolegy v okolí a střídat se tak, aby vždy jeden pracoval v plném režimu s využitím ochranných prostředků a ostatní ze skupiny pracovali v distančním režimu, tedy konzultovali na telefonu, e-mailu, pracovali se systémy e-Recept a e-Neschopenka. K danému kolegovi mohou pak odeslat v případě potřeby pacienta k vyšetření či ošetření,“ popisuje předseda Šonka doporučený postup, který je de facto částečnou aplikací systému původně připraveného krizového scénáře.

V současné době se podle sdružení ve většině regionů rozhýbala distribuce pomůcek přes kraje. Aktuálně jde ale pouze o pomůcky třídy FFP2 a podle realistického odhadu se nejspíše k pomůckám s nejvyšší ochranou FFP3 v dohledné době odrinace praktických lékařů nedostanou.

Někde na praktiky pomůcky nezbyly, potvrzuje Ústřední krizový štáb

Některé kraje dodávky ochranných pomůcek nerozdělily tak, jak se původně naplánovalo. Ochranný materiál tak nezbyl třeba ani na praktické lékaře a ambulantní specialisty. Po jednání Ústředního krizového štábu to dnes řekl jeho šéf Roman Prymula. Jmenoval Jihomoravský kraj a Vysočinu. Se všemi hejtmany chce proto dohodnout nastavení zásobování.

„Naplánovali jsme distribuci dodávek do jednotlivých regionů. Ne ve všech regionech byla respektována. Máme výtky od určitých profesních i zdravotnických skupin, že v konkrétním regionu na ně dodávka nevyzbyla, protože byla zkonzumována na jiné etáži,“ sdělil Prymlula.

„To by se stávat nemělo. Je to státní majetek. My ho distribuujeme na úroveň krajů zdarma. Mělo by být respektováno, které skupině byl ochranný prostředek alokován,“ uvedl dále šéf štábu. Dodal, že nedostatek ochranných pomůcek by se měl díky leteckým dodávkám „v tomto týdnu odstranit.“

Pozor na podezřelé nabídky pomůcek, varují se vzájemně lékaři

„Doporučujeme velmi uvážlivě a obezřetně zvažovat nabídky, kterých je nyní na různé služby celá řada. Jde například o prodeje pomůcek ve stylu pošlete peníze a my někdy dodáme, ale také o nejrůznější komunikační prostředky, které mohou znamenat riziko kybernetického útoku,“ píše se v doporučení praktickým lékařům.

Tagy: