Která země je podle průzkumu OSN tou nejšťastnější? Odpověď mnohé překvapí!

Každoroční zpráva OSN o takzvaném „světovém štěstí“ zkoumá „subjektivní blaho“. Tím se myslí převážně to, jak moc si samotní lidé myslí, že jsou šťastní a proč. Letošní ročník vyhrálo Finsko, které tak překonalo loňského vítěze- Norsko. Informace přinesl server BBC.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

V tomto netradičním průzkumu se severské země pravidelně objevují mezi pěti „nejšťastnějšími“ zeměmi světa. Naopak v té „dolní“ pětce se vyskytují země postižené válečnými konflikty či státy subsaharské Afriky. Pro letošní rok je tou nejméně šťastnou zemí africké Burundi.

Zpráva OSN také ukazuje údaje o spokojenosti přistěhovalců v hostitelských zemích a i tady vychází Finsko jako jedno z nejlepších míst pro přistěhovalce.

„V této společnosti je vše připraveno k tomu, aby zde lidé byli úspěšní, a to od univerzity až po dopravu, která tu funguje dokonale,“ říká americká učitelka Brianna Owensová, která žije ve druhém největším městě Finska Espoo.

Ostrov jen pro ženy? Proč ne! Jeden takový bude ve Finsku!

Ostrov jen pro ženy? Proč ne! Jeden takový bude ve Finsku

Do první pětky se dál dostalo Norsko, Dánsko, Island a Švýcarsko. Spojené státy americké a Velká Británie obsadily 18. a 19. místo.

Průzkum je založený na jednoduché otázce: „Na jakém stupni žebříku byste řekli, že se právě v životě nacházíte na stupnici od nuly až po desítku, když nula bude znamenat nejnižší stupeň?“

Průměrný výsledek ve Finsku byl kolem 7,6, kdežto v Burundi jen 2,9.

Ve zprávě se lidé mohou dočíst také důvody a statistiky, proč je jedna země šťastnější, než druhá. Ovlivňuje to ekonomická síla, sociální podpora, ale třeba i svoboda volby, velkorysost či délka života.

reklama

reklama