Kubánské procesy: Chystá se soud s nepohodlným umělcem i s vůdcem opozice

Luis Manuel Otero Alcántara, 33letý kubánský umělec a performista se stal zločincem za svá pouliční představení, během kterých používal své tělo.
Umělec Otero Alcantara s helmou po Havaně a kubánským pasem
Umělec Otero Alcantara s helmou po Havaně a kubánským pasem
Instagram Otero Alcantara

reklama

Sedmadvacetkrát byl zatčen za porušování kubánských zákonů, až režimu došla trpělivost a při posledním zatčení začátkem března byl umělec obviněn za „hanobení státních symbolů“ a za „majetkové škody“. V těchto dnech má být odsouzen na pět let vězení.

„Jeho jediným zločinem je jeho umění,“ tak zní leitmotiv petice podepsané více než 2900 umělci a osobnostmi kubánské kultury.

Otero se stal pro režim problémovým pro svoji neúnavnost, kdy ho žádný mechanismus represí nedokázal umlčet. Stále tak dokázal spojovat dva komponenty svého protestu – tělo a ulici. Nedávno například chodil po Havaně v přílbě na protest proti tomu, že neopravovaný balkon spadl a zabil tři dívky. Postavil se s dalšími proti dekretu 349 umožňujícímu cenzuru, kdy se vyžaduje schválení úřadů před jakoukoli veřejnou výstavou nebo uměleckým představením.

Podle oficiálního režimu Otero Alcantara nemá talent a představuje „mediální konstrukci domnělých obětí a neexistující represe.“ Režim Oteru trestá, neboť vystupuje tam, kde ho lidé vidí, a to je ulice – veřejné prostranství. Ulice je mu vlastní, neboť je chudým černochem a nemohl studovat na akademii. Při jeho procesu budou muset svědci, ochotní mu pomoci, dokázat, že dělá umění a nikoli, že něco hanobí nebo vzbuzuje veřejné pohoršení. Pro změnu žalobce bude pro Oteru hledat druh „estetického zločinu“.

Soud s nejznámějším kubánským disidentem

Včera také začal soud s nejznámějším kubánským disidentem, vůdcem kubánské opozice a předsedou Vlasteneckého svazu Kuby José Danielem Ferrerem, který je ve vězení od loňského října. Je souzen za údajné tělesné ublížení jinému muži, za zranění, únos a útok. Žalobce mu navrhuje trest 9 let vězení. 49letý Ferrer byl zatčen 1. října s dalšími třemi opozičními aktivisty, kteří jsou také spolu s ním souzeni.

Ferrer je jedním z nejznámějších odpůrců režimu, byl mezi členy „skupiny 75“ odsouzenými v roce 2003 a propuštěnými v letech 2010 a 2011. Mohl jako jiní opustit Kubu, což neučinil a rozhodl se tam bojovat dál proti režimu.

Další s Ferrem souzení aktivisté jsou také členy Vlasteneckého svazu Kuby Fernando González, Roilán Zárraga a José Pupo. Pro první dva požaduje státní zastupitel trest 8 let vězení a pro zbývajícího 7 let.

Skupina pro lidská práva Amnesty International a instituce jako Organizace amerických států (OAS) žádají propuštění Ferrera. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová ve středu varovala, že EP „bude sledovat soudní jednání“ a bude reagovat na rozhodnutí soudu. 

Loni na podzim kubánská televize odvysílala pořad, ve kterém uvedla podrobnosti o údajném agresivním jednání Ferrera, za které byl zatčen. Obvinila Ferrera z toho, že je „placeným agentem ve službách USA a amerického velvyslanectví v Havaně.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!