Kvůli honu za dokonalou fotografií zemřely už stovky lidí. Pomůže zavedení no selfie zón?

Zatímco selfies „šílenství“, které se rozšířilo po celém světě v souvislosti se sociálními sítěmi, působí jako neškodná činnost k trávení volného času, podle studie provedené výzkumníky v Národní lékařské knihovně USA má tento fenomén občas dokonce smrtící následky.
Mezi lety 2011 a 2017 zemřelo 259 lidí v souvislosti s pokusem o pořízení tzv. „extrémní“ selfie. Nejčastější příčiny úmrtí jsou spojeny s nebezpečnými místy, jako jsou vysoké budovy, hory nebo krajnice silnic, a nezřídka jde o utonutí, dopravní nehody nebo pády.
Výsledky se výrazně lišili podle jednotlivých světových regionů. Polovina všech úmrtí byla zaznamenána v Indii. V USA zase většina smrtelných nehod spojených s pořizováním selfie má souvislost se střelnými zbraněmi. Průměrný věk „oběti“ selfie je 22 let a téměř 80 procent mrtvých jsou muži.
Vzhledem k tomu, že úmrtí spojená se selfie jsou relativně novým fenoménem, který ještě není komplexně zmapován, mohou být podle studie údaje neúplné.
Výzkumníci v rámci boje s tímto problémem navrhli zavedení tzv. „no selfie zones“ (míst, kde se nemohou fotit selfie snímky). Například v Bombaji již figuruje 16 takových zón. Podobná místa byla již zavedena například v Rusku nebo Indonésii.