Kvůli těžbě lithia se ještě do voleb mimořádně sejdou poslanci

Andrej Babiš chce žalovat ministra Jiřího Havlíčka. A to v případě, že dostatečně nevysvětlí, proč podepsal memorandum o spolupráci na těžbě lithia s australskou firmou. Situace se těsně před volbami vyhrocuje. Předseda Sněmovny dnes zároveň potvrdil, že poslanci se mimořádně sejdou příští pondělí.
9. 10. 2017 ZPRÁVY: KVŮLI TĚŽBĚ LITHIA SE JEŠTĚ DO VOLEB MIMOŘÁDNĚ SEJDOU POSLANCI
9. 10. 2017 ZPRÁVY: KVŮLI TĚŽBĚ LITHIA SE JEŠTĚ DO VOLEB MIMOŘÁDNĚ SEJDOU POSLANCI

reklama

„Já to považuji za skandální a pokud to pan Havlíček nevysvětlí, tak podle mého názoru by měl okamžitě odstoupit… Z toho se nevykecá pan ministr Havlíček. A pokud na to neodpoví na ty dotazy, tak já osobně na to podám trestní oznámení.“

Takto ostře se vůči ministrovi průmyslu a obchodu vymezil Andrej Babiš (ANO). Podle něj totiž hrozí Česku miliardová arbitráž jako kdysi s firmou Diag Human.

„Pan Babiš je lhář, pan Babiš by si měl především zamést před vlastním prahem a nevytvářet umělou kauzu před volbami, která má jediný cíl- zastřít jeho vlastní problémy, které teď má,“ reagoval na slova bývalého ministra financí Jiří Havlíček (ČSSD).

Havlíček vs. Skála - Lithium

Máme dát nerosty, které by zaplatily důchody pro všechny Čechy na několik let dopředu, do cizích rukou?

Právě ČSSD v minulých dnech poukazovala na to, že souhlas s průzkumem pro těžbu dal Richard Brabec (ANO) a jeho ministerstvo. Ministerstvu průmyslu a obchodu pak už nezbývalo nic jiného, než memorandum podepsat.

„To prodloužení té průzkumné licence jsem nepodepsal já… Rozhodnutí vydal a podepsal místně příslušný úředník… Příslušný úředník se vždycky při udělení nebo prodloužení licence ptá odborníků z odboru hornictví ministerstva průmyslu a obchodu, zda je takový krok v souladu se surovinovou politikou státu,“ ohradil se ministr životního prostředí Richard Brabec.

Jisté je, že ještě před volbami bude muset ministr průmyslu Jiří Havlíček okolnosti podpisu memoranda vysvětlovat poslancům. Žádost o svolání mimořádné schůze sněmovny ke kauze lithium přinesl šéf poslanecké klubu KSČM Pavel Kováčik do kanceláře předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).

Žádost o mimořádnou schůzi podepsalo 62 poslanců

„Rádi bychom slyšeli i to, co tomu předcházelo tomu podpisu, protože to přeci nepřišlo jak blesk z čistého nebe. Chceme, aby národní bohatství České republiky zůstalo v České republice,“ vysvětlil Kováčik.

Žádost podepsalo 62 poslanců napříč stranami a Hamáček pro televizi Prima potvrdil, že mimořádná schůze sněmovny bude: „Já té žádosti v zákonné lhůtě vyhovím, svolám mimořádnou schůzi sněmovny. Termín bude v pondělí 16. v jednu hodinu odpoledne.“

Kvůli opravě hlavního jednacího sálu se poslanci sejdou v provizorních prostorách v jiné budově Poslanecké sněmovny.

O tom, že v bitvě o lithium přituhuje, se přesvědčíme už tento týden. Téma těžby lithia bude pravděpodobně rezonovat i ve středu na jednání vlády. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!