Labská stezka – od pramene Labe až k Severnímu moři na kole

Díky Keltům máme Labe a díky Labské stezce možnost vydat se prozkoumat česká a německá zákoutí ze sedla vlastního kola. Pokud vás trápí bolesti kloubů či jiné zdravotní problémy, půjčte si elektrokolo. Trasa je ideální také pro rodiny s dětmi.

Velká horka konečně opadla a začíná ideální období pro výlety na kole. Vydejte se třeba k Severnímu moři a pokud máte k dispozici jen víkend, vyrazte do Drážďan.

Byli to Keltové, kteří řeku pojmenovali Labe/Elbe („elb“ znamenalo „velká řeka“). A právě podél tohoto toku vede cyklistická stezka dlouhá 1260 km. Díky dobrému vlakovému a autobusovému spojení, nemusíte absolvovat celou stezku, ale můžete si vybrat pouze některé její části.

Kudy vede Labská stezka (na co se těšit)

Oficiální trasa Labské stezky začíná ve Vrchlabí, ale to byste se ošidili o místo, kde to všechno začíná – pramen Labe. Bez pramene nebylo by řeky, a bez řeky by nebylo stezky. Navíc je okolí tak krásné, že za návštěvu bezpochyby stojí. Stezka pak dále prochází Královéhradeckým, Středočeským a Ústeckým krajem, až k hranicím s Německem. Na cestě k Severnímu moři projedete Drážďanami, Magdeburgem a Hamburgem.

Jaký úsek zvolit? Zažijte to nejlepší

Každá část Labské stezky má něco do sebe a všude najdete něco jedinečného. Pokud však nechcete absolvovat celou trasu nebo máte pouze víkend, výběr konkrétní destinace nemusí být snadný. Abych vám to trochu zjednodušila, nabízím vám své dvě oblíbené trasy.

Varianta 1 – Tam, kde vše začíná. Domov pro přestárlé veterány. Stojatky z prášku z lebky oběšence. Nejstarší hřebčín svého druhu v Evropě.

Trasa: Pramen Labe, Vrchlabí, Kuks, Hradec Králové, Pardubice, Kladruby. Celkem 146 km

Krkonošská příroda je nezaměnitelná, stejně jako místní borůvkové knedlíky. Vypravte se k prameni Labe, odkud se vydává tento veletok na svou dlouhou cestu k Severnímu moři. Já vyrazila cyklobusem z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna, odkud jsem se nechala vyvézt lanovkou na Medvědín.

Nezapomeňte se z vrchní stanice pořádně rozhlédnout po okolních nádherných kopcích a protáhnout si nohy. Čeká vás kopec na Vrbatovu boudu a následná pohodová cesta k Labské boudě, kde musíte kola nechat a dojít k prameni zbylých, přibližně 500 metrů, pěšky. Zpátky do Vrchlabí jeďte přes Mísečky a Benecko.

Další den si prohlédněte Kuks a jednu z nejstarších zachovaných apatyk ve střední Evropě. V policích barokní lékárny naleznete stojatky od dračí krve, račích ok či prášku z lebky oběšence.

Doporučuji přespat někde mezi Kuksem a Hradcem Králové, abyste třetí den měli dostatek času na shlédnutí Hradce Králové, Pardubic a Kladrub, kde můžete obdivovat národní hřebčín, dát si něco dobrého k snědku, a vydat se zpět domů.

Varianta 2 – Lapidárium. Degustace vína. Zákusek na Větruši. Via ferata. Oranžérie. Plavba lodí do barokního „Silicon Saxony“.

Trasa: Litoměřice, Ústí nad Labem, Děčín, Česko-Saským Švýcarskem do Drážďan. 116 km.

Začněte v Litoměřicích, odkud se vydejte podél toku do Ústí nad Labem. Po cestě se zastavte na košt vína a prohlídku vinného sklepa. V Ústí nad Labem se nechte vyvézt lanovkou na Větruši a vychutnejte si výhledy nad hrnkem kávy.

V Děčíně můžete zkusit jednu z ferát a poté pokračovat dále k hranicím s Německem. Pokud jste fanoušky botaniky, neopomeňte návštěvu barokní zahrady Großsedlitz, odkud můžete pokračovat do Drážďan na kole, nebo lodí. Drážďanům se také říká Silicon Saxony, protože jsou považovány za přední evropské centrum ve vývoji paměťových čipů.

Z Prahy do Drážďan

I z hlavního města se můžete vydat do Drážďan či dále k Severnímu moři. Pokud patříte mezi velmi zdatné cyklisty, trasu do Drážďan zvládnete za víkend, ale připravte se na dlouhých 216 km. Na Labskou stezku se napojíte v Mělníku.

Kde se ubytovat

Koukejte se po samolepkách „Cyklisté vítáni“ a „Bett&Bike“. Tato certifikace vám zaručuje, že se personál k vám, i k vašemu kolu, bude chovat, jak se patří. Pro více informací se podívejte přímo na stránky cyklisté vítáni.

Proč se na Labskou stezku vydat?

Protože trasa vede nejen zajímavými městy, ale i panenskou přírodou a rozmanitou krajinou. Česká část Labské stezky měří 370 km a lze si ji rozdělit na několik částí. Trasa vedoucí z hranic do Drážďan je velmi malebná a k jejímu překonání můžete použít i lodě, které zde pravidelně jezdí.

Přemýšlíte, zdali vyrazit z Drážďan k prameni Labe nebo od pramene k Drážďanům? To nechám na vás, nicméně velkých kopců se bát nemusíte. Po směru toku bude cesta patrně o něco pohodlnější.

Co jsem si na Labské stezce užila nejvíce?

Mě osobně Labská stezka mile překvapila. Většinou vyhledávám MTB trasy, ale projet se po pohodové cyklostezce je příjemnou změnou. Nejvíc mě bavilo objevovat nová místa, ochutnávat místní specility, koštovat víno, dozvědět se více informací o našich pamětihodnostech a na konci své trasy, v Drážďanech, dojít si na pořádnou večeři.

Populární filmy na Prima Zoom