Láska Vietnamců k pivu končí. Vláda zavedla nulovou toleranci za volantem

Dopravních nehod ve Vientamu je stále víc. Může za to velká obliba pěnivého moku, která z Vietnamu udělala pivní velmoc. Vláda se ale rozhodla zavést přísný zákon, který pití znatelně omezí. To se ale majitelům barů a restaurací vůbec nelíbí. Prodej alkoholických nápojů totiž v zemi klesl o 25 %, uvádí The Guardian.
Pivo ve Vietnamu
Pivo ve Vietnamu
foto pixabay

reklama

Tết je vůbec nejvýznamnějším svátkem ve vietnamském kalendáři. Proto mají všichni Vietnamci volno a užívají si pivních oslav. Cestují přes celou zemi, aby navštívili rodinu a pouliční hospody jsou pak plné k prasknutí. Podle The Guardianu to ale letos bude jiné. 

Právě nově zavedené přísné pokuty jsou důvodem, proč Vietnamci tolik neslaví. Majitelé barů a restaurací jsou dokonce tak nešťastní, že nabízejí odvoz alkoholu přímo před dveře jejich domu či bezplatné parkování vozu u podniku. Majitelka baru Nguyen Thi Hanh uvedla, že „nová regulace není vůbec přijatelná. Znatelně všem poklesl počet hostů, a to až o osmdesát procent.“

Dříve byla tolerance 0,5 promile alkoholu pro řidiče motocyklu. Nyní je nulová jak pro motocykly, tak pro auta. Každému řidiči osobního automobilu navíc hrozí za jízdu pod vlivem dvojnásobná pokuta, než byla dřív, a to přesně 7 800 korun. To je pro Vietnamce někdy i dvouměsíční příjem. Zákaz alkoholu se vztahuje i na jízdu na kole, tam je pokuta ve výši 570 korun. Jako trest čeká řidiče nejen pokuta, ale vláda hrozí i sebráním řidičského průkazu na celé dva roky.

Vietnamci jsou pivní velmocí

Průměrná spotřeba piva je ve Vietnamu 42 litrů na každého člověka za jeden rok. A to je i více než v Číně nebo Itálii. Jejich rostoucí láska k pivu si pak ale vybírá i svou daň na zdraví Vietnamců a roste statistika dopravních nehod. Podle Světové zdravotnické organizace alkohol přispěl v roce 2016 k 79 000 úmrtí. 

Nejen, že vláda zavedla nulovou toleranci za volantem, dokonce zavedla i omezení reklamy. Alkohol se nesmí objevovat v reklamě v televizi mezi šestou a devátou hodinou večer. Taková reklama pak musí obsahovat i varování od lékařů.

reklama

reklama