Lékaři protestovali s černou páskou na ruce. V příštím týdnu zavřou ordinace

Byli jste včera u praktického lékaře? Měl na ruce černou pásku a na dveřích ordinace parte? Pak se přidal k protestu 10 tisíc lékařů po celé zemi, kteří symbolicky pohřbívali primární péči v Česku. Sdružení praktických lékařů chce v protestech pokračovat. Příští týden by se na jeden den měly uzavřít ordinace.

Největší lékařská sdružení sjednocující lékaře, specialisty i stomatology v pondělí ve Žlebech na Kutnohorsku symbolicky pohřbila českou primární péči. Tuto obec zvolili organizátoři, protože zde končí ordinace praktického lékaře a lidé budou muset jezdit do 10 kilometrů vzdálené Čáslavi. Na „smutečním pochodu“ tak nechyběla rakev ani smuteční kapela.

„Nedostatek ambulantních lékařů není jenom otázka nějakých periferních regionů a sociálně vyloučených oblastí, ale že i v bohatém kraji několik desítek kilometrů od Prahy je problém sehnat ambulantního lékaře,“ vysvětlil pro televizi Prima předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Sdružení pak vyzvalo ostatní doktory, aby na jeden den v příštím týdnu své ordinace kompletně uzavřeli.

Předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová pak specifikovala, kdy by měly zůstat ordinace zavřené: „Bude to ve středu a bude to opět symbolický protest. Tak jak řekl kolega, raději zavřít na jeden den, než potom zavřít úplně.“

Pacienty po celé republice ošetřovali v pondělí lékaři s černou páskou na ruce. Na dveřích ambulancí pak viselo parte. A důvod? Lékaři nejen na vesnicích končí kvůli eReceptům a EET, v úhradové vyhlášce mají údajně přislíbeno méně peněz a jsou zahlceni papírováním.

Ordinace mohou zůstat zavřené i déle

Nespokojený s podmínkami ve zdravotnictví je i plzeňský lékař David Hartl. I on se proto zapojil do hromadného protestu a v pondělí ordinoval s černou páskou na ruce. „Ano, připojuju se. Bohužel budu muset, věc začíná být kritická. Nemocnice dostávají víc a víc my dostáváme méně,“ dušuje se lékař.

Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že jsou oblasti, ve kterých je situace horší než u ambulantních lékařů a ty musí řešit přednostně. Já bych nerad hodnotil ty aktivity, které teď vznikají. Já si myslím, že jsou trochu nátlakové. Nerad si beru pacienty jako rukojmí. Je to otázka předvolební situace,“ okomentoval situaci náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Lékaři varují, že v případě, že se podmínky nezmění, jsou připraveni uzavřít své ambulance i na delší dobu než pouze na jeden den. Vypadá to tak že, na spory mezi ministerstvem a lékaři nakonec doplatí ti nejzranitelnější- pacienti.

Tagy: