Lékaři umí zabránit bakteriím, aby napadly zub. Kolik stojí chrup, který se nezkazí?

Taky byste chtěli mít ústa bez zubních kazů? Jestli kývete hlavou ve znamení souhlasu, ale zároveň si říkáte, že to není možné, vyvedeme vás z omylu. Možné to je. A nemusíte přitom čištěním zubů strávit hodiny.
Zuby bez kazů by chtěl mít asi každý...
Zuby bez kazů by chtěl mít asi každý...
istockphoto.com

reklama

Zubní kaz děsí asi všechny stejně. Jestli se taky v zubním křesle modlíte, ať vám zubař hlavně nenajde kaz, máme pro vás řešení. Zuby sobě nebo svým dětem můžete nechat zapečetit a na kazy tak zapomenout. Podle zubařů je tato metoda ideální hlavně pro děti, a to ve chvíli, kdy se prořežou první "dospělácké" zuby a je u nich vyso­ké rizi­ko vzniku kazu. Nicméně pečetit tzv. fizury lze i dospělým - zub musí být ale úplně zdravý. "Spočívá to v tom, že zoubek pořádně vyčistíme. A potom se naleptá speciální kyselinou a zaleje se výplňovým materiálem, který je tekutější než klasická bílá výplň, která zateče to těch hlubokých spár a uzavře cestu pro bakterie, které by mohly způsobit zubní kaz," vysvětluje lékařka stomatologie Monika Horká.

Časovaná bomba

Spára neboli fizura v zubu zasahuje velmi hluboko. "Tam vzniká přibližně 20 procent kazů," říká zubař Roman Kadlec. A doktorka Horká dodává: "Pokud necháme tu spáru otevřenou pro bakterie, tak je to časovaná bomba, kdy se kaz dostane velmi hluboko do zubu," říká. 

Tak hluboko kartáček nedosáhne

Tak hluboké spáry v zubech si podle lékařů nejsme schopni vyčistit žádným kartáčkem. Především zuby moudrosti se kvůli svému umístění také velmi špatně čistí. Pro bakterie je to tak doslava ráj a pro nás pořádné peklo. Zapečetit jeden zub přitom trvá přibližně 15 minut a zákrok je zcela bezbolestný.

Bez kartáčku to stále nepůjde

Pokud si teď ale myslíte, že si zuby necháte zapečetit a kartáček rovnou vyhodíte do koše, tak bohužel - tak jednoduché to zase nebude. Pečetění spár je totiž možné jen u některých zubů. "Pečetění se týká pouze patrových plošek u řezáků nebo kousacích plošek u stoliček, tak do mezizubního prostoru vůbec nezasahujeme. Mezizubním kartáčkům se nikdo, nikdy nevyhne," varuje zubní lékař Adam Šíma. I se zapečetěnými zuby je tak třeba provádět dentální hygienu velmi důsledně.

10 let bez kazu

Zapečetění není na celý život, vydrží ale dlouho. "V podstatě si můžeme představit, že zapečetěná fisura je velmi drobnou výplní, která na kousací plošce vydrží i desetiletí," dodává MUDr. Šíma. Nicméně vhodné je docházet na pravidelné preventivní kontroly, kdy lékař stav výplně zkontroluje.

Prevence z vaší kapsy

A pokud jde o cenu, asi vás nepřekvapí, že zdravotní pojišťovny tento zákrok neproplácí. Pokud chcete chrup proti kazům "pojistit", jeden zub vás bude stát od 550 do 1000 korun. U dětí se pak cena pohybuje kolem 300 korun za zoubek.

Ve spolupráci s Eliškou Čeřovskou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Sledujte aktuální Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin, nebo vždy po odvysílání i online: Na Prima PLAY - Zprávy

 

Prima RÁDCE je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama