Lékárnička na dovolenou: Lidé si nejčastěji zapomenou léky, které užívají pravidelně, míní odborníci. Co si dál přibalit?

Nic nedokáže zničit dovolenou tak jako zdravotní potíže. Jak si ale správně zabalit cestovní lékárničku? Cestovatelé by se měli podle odborníků držet jednoduché osnovy. Navíc upozorňují, že nejčastěji doma zůstávají léky, které lidé užívají pravidelně. Vůbec nejobtížněji se pak už přímo na dovolené dají sehnat léky na předpis, jako jsou antibiotika nebo léky na spaní.
Lidé si nejčastěji doma zapomínají léky, které užívají pravidelně (Ilustrační foto)
Lidé si nejčastěji doma zapomínají léky, které užívají pravidelně (Ilustrační foto)
Pixabay.com/Hans

reklama

Zapomeňte na to, že do kufru narychlo přihodíte lékový balíček, s kterým jste v zimě cestovali na hory. Navíc podle odborníků by cestovatelé neměli ani spoléhat na zásoby spolucestujících. Záleží totiž na individuálních potížích, cestovním týmu, destinaci i chystaných aktivitách.

„Jinou lékárničku si pořídí sportovec do hor, jinou rodina s dětmi do resortu k moři, jinou lidé jezdící na kolech po Čechách,“ uvedla Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou. Jaké osnovy se by se lidé při balení cestovní lékárničky měli držet?

Pravidelně užívané léky

Zní to jako samozřejmost, ale podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky se to bohužel běžně stává: Denně užívané léky si lidé nechají doma. Předcházejte tomu a vložte si je včas do zavazadla. Pilulku, kterou máte polknout v den odjezdu, raději odstřihněte z platíčka a nechte stranou. Bez svých léků se na dovolené obejdete těžko a jejich shánění vám může prázdniny pokazit.

Rozhodně také přibalte léky, po kterých doma saháte často. „Někdo trpí na opary, někdo na zácpu, někdo má jiné obtíže,“ podotýká Leona Štěpková. Třeba zácpa bývá cestovní obtíží mnoha žen. Změní prostředí a pak celé dny s napětím chodí kolem toalety. Doma banalita, ale na cestách bez léku velká nepříjemnost.

Nejčastější chronická nemoc českých dětí? Epilepsie! Do 15 let prodělá záchvat každé dvacáté

Nejčastější chronická nemoc českých dětí? Epilepsie! Do 15 let prodělá záchvat každé dvacáté

Alergie

V cestovní lékárničce nesmí chybět léky na alergii, ať už ve formě gelů na kůži, tabletek nebo sirupů pro vnitřní užívání. Podle Tomáše Rohovského z brněnské alergologie a imunologie Hornmed s sebou alergik musí mít všechny léky, které bere dlouhodobě, i ty pro dočasné obtíže. To obvykle bývají úlevový inhalátor a oční nebo nosní kapky.

„Pro ‚strýčka Příhodu‘ by asi každý i nealergický člověk měl mít k dispozici na dovolené volně prodejné antihistaminikum v tabletách a nějaké oční kapky proti alergii,“ upozornil Rohovský. Na projevy kožní alergie doporučuje Fenistil.

Bolest, teplota a nachlazení

Tradiční léky na teplotu a bolest jsou asi tím prvním, po čem při balení cestovní lékárničky sáhneme. Lépe je mít při ruce jak ty s obsahem paracetamolu, tak s ibuprofenem. Paracetamol doporučuje Šonka jako lék první volby při horečce, naopak přípravky s ibuprofenem jsou podle něj vhodnější při potížích vyvolaných zánětem. „V případě potřeby je lze i kombinovat, ale doporučuji dodržet alespoň čtyřhodinový odstup mezi jednotlivými dávkami,“ dodal.

Podle Leony Štěpkové záleží volba konkrétního preparátu i na tom, kdo ho bude užívat. „Když má někdo nemocná játra, nebude užívat paracetamol. Pokud má zase problémy se žaludkem, není vhodné dávat mu ibuprofen,“ upozorňuje. Pro děti nezapomeňte přibalit dětské varianty analgetik. Lahvičky se sirupy sice zaberou ve srovnání s tabletami docela dost místa, ale děti tekuté léky mnohem snáz polknou.

I na dovolené dovedou potrápit rýma, kašel a bolest v krku. Způsobují je hlavně přechody mezi interiérem s klimatizací a venkovním vedrem. Zvolte svůj oblíbený lék v dospělé i dětské variantě.

 Zažívací potíže a cestovní nevolnost

Kinedryl je po generace záchranný prostředek všech rodičů, jimž děti zvrací v autě. Dospělí mohou sáhnout také po žvýkačkách proti nevolnosti. Obě varianty jsou prý spolehlivé. „Fungují při cestování autem, letadlem i lodí,“ vysvětlila Štěpková.

Pro případ zažívacích potíží je dobré mít v zavazadle tradiční živočišné uhlí. Je nutné ale počítat s tím, že sníží účinnost dalších zároveň užívaných léků. Zavedeným prostředkem proti urputným průjmům bývá lék Endiaron, ten momentálně na trhu chybí. Zkušený lékárník ho však dovede nahradit.

Při cestách do letovisek typicky v Egyptě je podle Šonky jednodušší spolehnout se na zásoby místních lékárníků. „Tamní směs patogenů je jiná než v České republice a když máte cestovatelský průjem, poradí vám tam každý lékárník. Antimikrobiální preparát je tam volně prodejný a funguje výborně,“ upřesnil.

Preventivní prohlídka u gynekologa

Většina českých žen nepodstupuje preventivní gynekologické prohlídky

Odřeniny a úrazy

Povinnou výbavou cestovních lékárniček bývají i prostředky na ošetření ran – dezinfekce, náplasti, obvazy, nůžky a pinzeta. Na hory a pěší turistiku přibalte náplasti na puchýře. Chybět by nemělo pružné obinadlo na případný výron a masti na bolestivé svaly a otoky. K užitku může být také antibiotická mast. „Různé oděrky a poranění se v teplejším klimatu hůř hojí,“ vysvětlil Šonka.

Péče o kůži a oči

Hlavně k vodě je nezbytností kvalitní opalovací kosmetika – krémy s vysokým UV faktorem, mléka po opalování a pro jistotu ještě pěny s obsahem panthenolu, kdybyste to na sluníčku přehnali. „Pro lidi s citlivou pokožkou a děti bych volil klidně ochranné faktory kolem 50,“ upřesnil Šonka.

Pokud se u moře hodně potápíte, je podle Štěpkové dobré vzít s sebou kapky do uší a očí. Krom toho se vždycky hodí repelent proti komárům a klíšťatům a dezinfekční gel nebo dezinfekční ubrousky.

Dobrodruzi a exotika

Cesta do Asie, Latinské Ameriky, Afriky nebo náročnější cestovatelské expedice budou vyžadovat pečlivější přípravu lékárničky. Při cestách s dlouhými lety se mohou například hodit prášky na spaní. V lékárně bez předpisu dostanete jen slabší přírodní preparáty.

Podle Šonky si takzvaní baťůžkáři a dobrodruzi často chodí před cestou pro antibiotika. „Není to ideální, ale v některých případech je to asi bohužel jediná cesta. Když neznám původce nemoci, volím širokospektrální antibiotika,“ upřesnil.

Při cestách do rizikových oblastí s výskytem malárie si můžete nechat od lékaře předepsat i antimalarika. Lékař se při jejich výběru bude řídit mapami, které vydává Světová zdravotnická organizace, protože ne všude fungují stejné preparáty. „Lék si v tomto případě hradí kompletně pacient,“ uzavřel Šonka.

reklama

reklama