Lékařský zázrak: Žena po dlouhých měsících mozkové smrti porodila zdravou holčičku

Brněnští lékaři dnes popsali a přiblížili unikátní zákrok, při kterém před pár dny přivedli na svět dítě ženy, u které nastala v 16. týdnu těhotenství mozková smrt. Rekordně dlouhou dobu totiž dokázali díky přístrojům udržovat její životní funkce. Malá Eliška bude žít v péči tatínka.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Mrtvá žena porodila dítě

reklama

Lékařům se po dlouhých 117 dnech pomocí císařského řezu podařilo přivést na svět zdravou holčičku. Dostala jméno Eliška. Její matku následně lékaři za přítomnosti rodiny odpojili od dýchacích přístrojů.

Tento případ, který vstoupí do dějin české i světové medicíny, je něčím naprosto výjimečným. Jasně ale dokazuje, jak lékařská věda uhání vpřed mílovými kroky. Vše začalo tím, že 27letá Eva z Třebíče tehdy ve čtvrtém měsíci těhotenství utrpěla vážnou mozkovou příhodu.Těhotnou ženu v hlubokém bezvědomí a se silným krvácením do mozku převezli záchranáři do brněnské nemocnice. Lékaři následně konstatovali mozkovou smrt. Srdeční aktivita dítěte ale byla v pořádku, a tak začal boj o jeho život. I když byl mozek těhotné ženy v podstatě mrtvý a nefunkční, lékařský tým dnem i nocí pečoval o její srdeční činnost a plicní i ledvinné funkce. Bojoval také s infekcemi a výživu sestavoval i s ohledem na vývoj plodu.

Lékaři se navíc celou tu dobu pokoušeli podporovat normální vývoj dítěte. Díky speciálnímu přístroji pohybovali nohama matky, aby simulovali chůzi nebo malé Elišce četla její babička pohádky. Přesně v polovině srpna se lékaři na centrálních operačních sálech brněnské nemocnice rozhodli pro císařský řez. Ženě s mozkovou smrtí se tak narodila malá Eliška. Vážila více než 2 kila a měřila 42 centimetrů. Ten stejný den pak lékaři 27letou Evu za přítomnosti rodiny odpojili od přístrojů.

Malá Eliška je už teď v péči otce, který prožil ten nejnáročnější rok svého života. Obdobných případů je ve světě popsáno jen zhruba 20. Těhotná žena byla hospitalizována v mozkové smrti neuvěřitelných 117 dnů, což je absolutní unikát. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!