Lepší je mít džihádisty doma v „base“, než aby zmizeli z našeho zorného pole. Tvrdí francouzský právník

Britský deník The Guardian uvádí, že některé evropské státy hledají způsob, jak využít příměří v Sýrii na evakuaci občanů obviněných z propojení s Islámským státem (ISIS) z vazebních táborů v severovýchodní Sýrii.
žena džihádisty v zadržovacím táboře
žena džihádisty v zadržovacím táboře
foto youtube

reklama

Článek popisuje, že Belgie a další evropské státy se připravují na zmíněnou evakuaci a údajně belgičtí úředníci informovali již v pátek rodinné příslušníky zadržených ve dvou táborech v Sýrii, že se pokusí využít pětidenního příměří k jejich přesunu. Deník se rovněž zmiňuje o tom, že je pravděpodobné, že existuje tlak na britskou vládu, aby se pokusila jednat obdobně. Přitom uvádí, že se jedná asi o třicet i více Britů zadržovaných v táborech.

Napjatá situace kolem vazebních táborů s členy nebo lidmi propojenými s ISIS vznikla potom, co USA se stáhly ze severovýchodní Sýrie. Došlo nejprve k útěku několika členů ISIS z tábora al-Hol na severu Sýrie a následoval větší útěk kolem osmi set zadržovaných – celých rodin z tábora Ajn-Ísa. Jednalo se převážně o osoby, které měly vazbu na ISIS, ale nebyly radikalizované. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že mezi nimi bylo devět francouzských žen a také dva Britové. To je důvod, proč francouzský ministr odcestoval do Iráku, aby se pokusil přesvědčit Bagdád, aby se zapojil do zajištění francouzských džihádistů v severní Sýrii.

Boje v severovýchodní Sýrii

Intenzivní boje na severovýchodě Sýrie vystřídal boj politicko-strategický

David De Pas, jeden z dvanácti francouzských protiteroristických vyšetřujících soudců, uvedl, že je „lepší, když tito lidé budou v péči jurisdikce“ ve Francii, „než je nechat volně cestovat“. Zároveň připomněl, že nestabilita v regionu a „porézní povaha“ syrských kurdských vězeňských táborů může spustit „nekontrolovanou migraci džihádistů do Evropy s rizikem útoků radikalizovaných osob“.

Státní zástupce De Pas se již léta snaží o návrat vězněných džihádistů uvězněných v Turecku: „Rozumím tomu, že mnozí jsou z toho nervózní, ale jak se můžeme bránit, když je nemáme pod kontrolou.“ Dodal k tomu, že jestliže budou souzení v Iráku a budou tam vykonávat trest, zmizí nám ze zorného pole. „Naopak, když tito lidé po 15, 20 nebo 30 letech opustí vězení, zůstanou pod dohledem zpravodajských služeb a soudního systému,“ uvedl francouzský právník, který se snaží o evakuaci džihádistů do francouzských vězení.

reklama

reklama