Lesní požáry v Kalifornii: Miliony lidí jsou bez elektřiny!

Miliony obyvatel amerického státu Kalifornie zůstávají kvůli masivním požárům bez elektřiny. V okruhu Los Angeles je vyhlášen stav nejvyššího rizika výpadků.
Lesní požáry
Lesní požáry
Instagram/@bbc_russian

reklama

Společnost Pacific Gas & Electric (PG&E) - největší dodavatel energií v Kalifornii - oznámila, že k výpadkům může docházet ve 36 oblastech státu Kalifornie. Guvernér Gavin Newsom obvinil společnost z pomalho a vypočítavého jednání. Požadoval slevu ve výši v přepočtu 2 000 korun všem klientům, kterých se výpadek týká. 

Zastaralé elektrosítě

V pátek upozornila PG&E 850 tisíc svých klientů, že mohou od soboty do pondělního poledne přijít o elektřinu. To se nakonec dotklo až 2 milionů obyvatel. A tím jejich počet nekončí. 

Silné požáry v Kalifornii
Autor: Instagram/@bbc_russian Silné požáry v Kalifornii

Společnost se obává, že silný vítr může nastolit nové výbuchy elektrického vedení a lesy vzplanou kvůli suchu o to snáze. 

Ve středu 23. října vypukl požár na severu Kalifornie. Je známo, že ještě 7 minut před vzplanutím byla elektrická vedení poškozena, příčina však stále nebyla zveřejněna. 

Roku 2018 došlo k jednomu z nejděsivějších požárů na území Kalifornie. Během něj přišlo o život 85 osob. Vznikl kvůli havárii vysokovoltového vedení společnosti PG&E. 

Vteřiny k přesunu

Reportér BBC Peter Bowes žije pod Los Angeles v oblasti, kde vypukl masivní požár, také. Ten informoval, že jeho rodina měla jen několik vteřin na to, aby opustila prostory domu a přežila. Stihli vzít do auta psa a odjeli.

‚‚Začalo to být normální. Elektřinu odpojili už podruhé v měsíci a tím to nekončí. Nemáme ani světlo, ani vodu. Nyní se očekává ještě silnější vítr a nápor požárů,“ napsal Bowes na svém Twitteru.

Zastaralé vedení se už nejednou stalo příčinou požáru
Autor: Instagram/@bbc_russian Zastaralé vedení se už nejednou stalo příčinou požáru

Ještě ve čtvrtek odpojila PG&E elektřinu v 15 oblastech států Kalifornie. Bez světla tak skončillo přes 180 tisíc domácností, k obnovení provozu však došlo týž den. Už v pátek byly ale kvůli smogu a nebezpečí uzavřeny losangeleské školy.

reklama

reklama