Letecká společnost Cathay Pacific boří zajetá pravidla: Letušky mohou nosit kalhoty

Doposud jediné pravidlo, které letušky musely bezpodmínečně dodržovat, bylo nošení sukní jako součást jejich uniformy. Zaměstnanci hongkongské letecké společnosti ale vyhráli právní bitvu ohledně tohoto pravidla. Letušky tak mají na výběr, zda si do práce obléknou sukni, nebo kalhoty.
Letecká společnost nabízí pomoc lidem v nouzi
Letecká společnost nabízí pomoc lidem v nouzi
Pixabay

reklama

Už nějakou dobu si letušky stěžovaly, že nošení sukní je při práci občas nepraktické. Například když ukládají cestujícím jejich příruční zavazadla do úložného prostoru nad hlavou.

Jenže pravidlo nošení sukní bylo zavedeno v roce 1946 a od té doby nebylo jakkoliv změněno. Až nyní se pracovníci hongkongské letecké společnosti Cathay Pacific rozhodli jít do boje a pravidlo zrušit.

Minibyty v Hong Kongu často nemají více než 5 metrů čtverečních.

Prostor menší než toaleta: Lidé v Hongkongu žijí v mikrobytech, kam se vejde pouze postel

A to se jim nakonec podařilo. Ale cesta k cíli nebyla snadná. Už v roce 2014 požádali pracovníci společnosti o změnu jejich služebního oblečení s tím, že sukně jsou příliš krátké a mohou vyvolat i sexuální obtěžováni. Místopředsedkyně Asociace letových asistentů v Hongkongu pro společnost Dragon Airlines prohlásila, že výběr ze dvou variant oblečení dává ženám nejen možnost výběru, ale také jim poskytuje určitou ochranu.

Podle rozhodnutí soudu se možnost volby pracovní uniformy bude týkat leteckých společností Cathay Pacific a Cathay Dragon s tím, že nové uniformy bude možné začít vyrábět až v době, kdy bude obměna uniforem leteckých společností nutná. „Stejně jako je důležité poskytnout našim zákazníkům co největší výběr, tak je důležité nezanedbávat potřeby našich kolegů,“ řekl mluvčí Asociace letových asistentů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!