LETEM PRIMA SVĚTEM: Konec dětských plen ve spalovnách? Italská firma se je naučila recyklovat

Sundat špinavou plenku a dát čistou. A tak pořád dokola. Klidně i desetkrát za den. Plenky, které běžně končí na skládkách nebo ve spalovnách, se teď ale jedna italská firma naučila bezezbytku recyklovat. Použité pleny sváží auta do továrny nedaleko italského města Treviso. Tady se zbavují zápachu a sterilizují. 
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Co s použitými dětskými plenami? Italská firma se je naučila recyklovat

reklama

Italská továrna zpracovává jednorázové pleny od října 2017. Prodávat získaný materiál ale zatím legálně nesmí. To se ale brzo změní. Italský ministr pro životní prostředí Sergio Costa totiž podepsal usnesení, které využití jednotlivých komponentů z plen a dalších absorpčních hygienických potřeb povoluje.

„Jsme schopni zrecyklovat sto procent materiálu, z kterého jsou pleny vyrobeny. Plast se dá použít například k výrobě městského mobiliáře nebo hraček. Celulóza zase najde uplatnění v papírenském nebo textilním průmyslu. A superabsorpční polymer, díky kterému pleny nasají tolik tekutiny, se může použít opět při výrobě plen nebo například v zemědělství. Každý z těch materiálů má mnoho různých využití,“ nastiňuje velké plány Giovanni Teodorani Fabbri, manažer společnosti, která pleny recykluje.

Po jednom kojenci zůstane za dva roky jeho života až tuna jednorázových plen, které se na skládce rozkládají i 400 let. Italská firma odhaduje, že za rok zvládne zrecyklovat 10 tisíc tun absorpčních hygienických potřeb. Tím by snížila množství uhlíkových emisí zhruba o tolik, kolik jich za jediný rok vyprodukuje 100 000 aut.

Více se dozvíte v reportáži v úvodním videu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!