LETEM PRIMA SVĚTEM: Litva se snaží těžit z Černobylu. Turisty láká na falešnou Pripjať

Mezi šedými paneláky na předměstí Vilniusu prochází skupinka turistů. Sídliště se ničím neliší od stovek dalších, která v Litvě vyrostla ještě v době Sovětského svazu. Přesto je něčím výjimečné. Posloužilo jako kulisy pro úspěšný americký seriál o černobylské katastrofě.   
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Z úspěchu seriálu Černobyl těží i Litva. Turisty lákají lokality, kde filmaři natáčeli

reklama

Cestovní kanceláře organizují na vilniusské sídliště tematické zájezdy. Turistům ukazují, kde se točily jaké scény, ale také vysvětlují, jak se výbuch v černobylské jaderné elektrárně dotkl života Litevců.   

„Je to jako když přímo vkročíte do nějaké scény. Velice autentické. Pamatuju si, že jsem o Černobylu slyšela ve zprávách, ale po zhlédnutí seriálu mě to zajímá ještě víc,“ pochvaluje si britská turistka.

Cestovní agentury jsou si vědomy, že zájem o černobylskou tragédii nebude trvat věčně, a tak se snaží využít příležitosti. Dalším místem, kam lákají seriálem poblázněné turisty, je Ignalinská jaderná elektrárna, která leží přibližne 160 kilometrů od litevské metropole. Elektrárna je sice už deset let uzavřená, poslední měsíce ale ožívá skupinkami turistů. I zde totiž vznikaly záběry, které se objevily v úspěšném seriálu. Návštěvníci se dokonce mohou projít přímo po reaktoru.

Pro mnoho Litevců má atomová turistika trpkou příchuť. Na sedm tisíc litevských mužů bylo povoláno do Černobylu likvidovat následky jaderného výbuchu. Nikdo nešel dobrovolně. Třetina z nich je už po smrti. A ti, kteří zbyli, jen nevěřícně přihlíží, jak se z obrovské lidské tragédie stává mašina na peníze. 

reklama

reklama