Letní dovolená: Jaké valuty teď vyměnit, abyste ušetřili?

Pokud i vy patříte k těm, kteří už začali plánovat letní dovolenou v zahraničí, teď je možná ta nejlepší doba pro nákup některých valut. Před létem byste si za ně už mohli zbytečně připlatit. Které směnné kurzy jsou teď pro Čechy příznivé a pro co bychom naopak do směnárny zatím chodit neměli?
S eurem ještě můžete počkat
S eurem ještě můžete počkat
thinkstock.com

reklama

Libra a dolar: Teď je ideální doba na nákup

Na konci března byl dolar za míň než 25 korun, ted se pohybuje mírně nad 25. Krátkodobé oslabení americké měny vůči euru způsobilo, že ti, kteří se právě chystají do USA, ušetří. A ne zrovna málo. "Nejde o to, že by dolar byl samozřejmě nějak levný, podívejte se třeba na minulý rok, kdy byl daleko levnější, ale spíše jde o to, že v dalším průběhu roku bude dolar ještě silnější," vysvětluje finanční analytik Tomáš Vlk. To na druhou stranu nepotěší ty, kteří si oblíbili americké zboží. Ceny některých věcí z dovozu, například oblečení nebo elektroniky, totiž už teď mírně stouply. "Dnes jsou nákupy ve Spojených státech pro občany České republiky dražší, než byly například před rokem," říká ekonom David Marek.

 

Potřebujete poradit, jak efektivně nakládat s rodinnými financemi, jak ušetřit, kde spořit či investovat?

Prima Rádce - logo 2 Foto:

Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. V kontaktním formuláři vyplňte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

 

 


Levný dolar ale není jedinou měnou, jejíž nákup by právě teď mohl a měl Čechy zajímat. "V případě britské libry bych předpokládal, že v průběhu roku bude vůči koruně zdražovat, to znamená posilovat, takže současný kurz může být rovněž celkem výhodný," doplňuje analytik Vlk. Aktuální kurz je 37,6 korun za libru.

Dovolená bez starostí. Sjednejte si cestovní pojištění on-line na Prima Rádci!

S eurem ještě klidně počkejte

Co se eura týče, žádné velké změny v kurzech čekat nemůžeme. Česká národní banka bude i nadále držet kurz na pomyslné hranici 27 korun za euro. A to se podle guvernéra ČNB Miroslava Singera hned tak nezmění. "Museli bychom vidět dramatický vývoj především v oblasti budoucí, tedy námi ovlivňované poptávky v české ekonomice. Museli bychom vidět buď její dramatický nárůst nebo její dramatický propad," říká guvernér Singer.

Poradíme, jak ušetřit...

Prima NÁVOD: 5 tipů, jak UŠETŘIT tisíce korun

Tipy na výměnu valut

Kde měnit? Bezpečně můžete valuty vyměnit ve směnárně nebo v bance. Na ulici se jedná o riskantní záležitost. Hrozí, že vás okradou a navíc peníze nemusí být pravé či získané legální cestou. Ve směnárně máte často možnost vyměnit valuty bez poplatku, navíc s lepším kurzem, banky si poplatky většinou účtují. Nicméně v letních měsících některé z nich nabízejí také "bezpoplatkový" režim.

Sledujte kurzy. Směnné kurzy se vyplatí sledovat. Porovnávat můžete snadno na internetu i třeba při cestě do zaměstnání. Například dnes (8. 4. 2015) byste dolar nakoupili nejlevněji za 25,40 korun a nejdráž za 26,20 korun. Euro zase stojí v jedné směnárně 27,50 nebo v jedné z bank 28,42 korun.

SPECIÁL: Vše o platebních kartách

Kolik měnit? To záleží na tom, co všechno budete potřebovat v hotovosti platit. Není nutné mít s sebou finanční hotovost na celou dovolenou, v zahraničí můžete snadno platit i kartou. Zvlášť, pokud jedete do hotelu s plnou penzí. Vyrazit jen s kartou se ale také nemusí vyplatit. Základní rada zní: Vyměňte si hotovost na případné nenadálé události a na platby, o kterých víte, že budete potřebovat platit hotově (spropitné, toalety, suvenýry, ovoce na tržišti apod.). V případě nutnosti lze vybrat hotovost na místě z bankomatu. Pokud jde o platební kartu, je lepší mít s sebou nejlépe dvě, schované na dvou různých místech. Na platby v zahraničí může být praktická i kreditka. Podrobně a názorně v našem seriálu z finančních příprav na dovolenou do Itálie. Podívejte se...

S plnou peněženkou valut se vám dovolená může nakonec i prodražit. Budete mít potřebu je opravdu utratit, a koupíte věci, které byste jinak nekoupili.

Sledujte "valuty prodej". Kurzovní lístek může být pro vás nepřehledný. Chcete-li vyměnit české koruny za zahraniční měnu, hledejte sloupec označený "valuty prodej". Pokud budete potřebovat vyměnit větší obnosy peněz, až několik desítek tisíc korun, můžete využít tzv. VIP kurz. V některých směnárnách ale můžete natrefit i na výhodnou akci, kdy dostanete lepší kurz i při běžné výměně. 

Kreditní karty online Kreditka umí vydělávat, získáte slevy, bonusy a navíc je praktická na zahraniční dovolenou...

Vezměte si s sebou občanku. Počítejte s tím, že po vás budou chtít pracovníci směnáren a bank vidět doklad totožnosti, pokud si budete chtít vyměnit více než 1 000 euro nebo 20 000 korun. Vyplývá to ze zákona.

Úvěr v cizí měně? Raději ne

A nakonec ještě jedna rada nad rámec plánování dovolené... I když máte pocit, že vzít si úvěr v cizí měně může být kvůli posilování domácí měny nebo úrokovým sazbám výhodnější, nedělejte to. Mohli byste na to totiž pěkně doplatit. A to doslova. "Když potom dojde ke skokovému oslabení domácí měny, jako tomu třeba bylo v případě intervence České národní banky, tak potom se může najednou úvěr třeba i zdvojnásobit," varuje ekonomka Markéta Šichtařová. V tuto chvíli se nemusí například vyplatit ani nakoupit dolary a později je chtít prodat za eura.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!