Letní zábava zadarmo. Kde se lze v Česku vykoupat bez vstupného i najít kulturní vyžití?

Koupání, kino či festival i bez placení? Máme pro vás spoustu zajímavých tipů...
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

UP-UPC MAX KINO

reklama

K létu patří zaručeně voda a plavky. Pokud se chcete vykoupat zadarmo, musíte do přírody. Kolikrát je ale takové koupání lepší než v aquaparku. V České republice je plno nádherných míst na koupání s průzračnou a čistou vodou uprostřed přírody, navíc bez nutnosti platit vstupné. Máte víc než dost příležitostí snad v každém regionu. Ať už se jedná o řeky, jezera, lomy, pískovny nebo rybníky. Takové koupání má úžasnou atmosféru, ovšem ne vždy tu najdete servis v podobě občerstvení, hřišť a podobně, nezapomeňte si proto vzít s sebou pro jistotu i vlastní svačinu.

A pokud vyrážíte rádi také za kulturou, i v tomto případě se lze dobře pobavit a nezaplatit za daný zážitek ani korunu. Některá města, kulturní instituce či firmy napříč republikou pořádají například bezplatné projekce filmů, koncerty, výstavy i festivaly.

Koupání zdarma

Základní přehled míst v ČR, kde se můžete vykoupat v přírodě bez vstupného, najdete například na Kdesekoupat.cz nebo Koupat.cz (buď na webu nebo máte i možnost stáhnutí aplikace do mobilního telefonu). Můžete si tak poradit i na výletech ve vedrech do neznáma. Informace (například kvalita vody) ale nejsou příliš aktualizované. Zajímavé tipy na koupání v přírodě najdete také na webu Kudyznudy.cz, kde ale nelze přímo vyfiltrovat pouze bezplatný vstup, je třeba si nabídku koupání projít.

Pár tipů: Od Slap přes Vranov po Svět

Například v Praze se lze v přírodě vykoupat v Modřanských lagunách v těsné blízkosti cyklostezky. Kousek dál na jih je pak další oblíbené koupací místo blízko soutoku Vltavy a Berounky.

Berounka v Radotíně
Autor: Zprávy FTV Prima Berounka v Radotíně

V okolí řeky Berounky se ostatně dobře vykoupete téměř všude, jen pozor na vodu v blízkosti jezů. Jinak střední Čechy nabízejí přírodní koupání třeba u Slapské přehrady nebo na Orlíku. Na březích často bývají kempy, tudíž zde najdete většinou i určité zázemí a možnost dalšího vyžití, jako je jachting nebo jízda na vodním skútru. Milovníky adrenalinové zábavy je oblíbený například i Lom Hříměždice. Lze zde skákat do vody z opravdu velké výšky. Takže je nutná i velká dávka opatrnosti.

Slapy
Autor: pixabay.com Slapy

Ve východních Čechách můžete zkusit koupání v přehradě Seč nedaleko Chrudimi. O několik desítek kilometrů dál u Náchoda se zase nachází „východočeské moře“, neboli osmá největší vodní nádrž u nás – přehrada Rozkoš. Na Liberecku vás zase může okouzlit přehrada Fojtka, kde najdete mimo jiné i nudistickou pláž. Milovníci skoků do vody i potápěči mohou zkusit navštívit zatopené lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu.

V severních Čechách vás možná osloví jezero Milada, které vzniklo zatopením stejnojmenného dolu, kde se v minulosti těžilo hnědé uhlí. Voda je zde kvalitní. Na Chomutovsku se zase jezdí místní často koupat za k nádrži Nechranice, která leží na řece Ohři. Pěkné koupání nabízí i Píšťanské jezero nedaleko Litoměřic.

Na Olomoucku nabízí úžasné koupání například zatopený lom Výkleky nebo Lom u Nové Vsi, kde je vhodné koupání i pro děti díky pozvolnému vstupu do vody. Pokud se rádi koupete bez plavek, vhodnou pláž najdete například u vodní nádrže Jadran.

Vodní nádrž Dalešice.
Autor: ČEZ Vodní nádrž Dalešice.

Na jižní Moravě stojí určitě za vyzkoušení koupání ve Vranovské přehradě s výhledem na tamní zámek. Kousek u Brna zase nabízí koupání Brněnská přehrada. Nedaleko Znojma najdete i Mašovický lom, kde je krásná a čistá voda. Pěkná scenérie při koupání se vám naskytne i u lomu u Mariánského mlýna nedaleko Mikulova, možnost koupání je i v zatopeném kamenolomu Drysice. Na Vysočině vás může zlákat i některá z pláží u Dalešické přehrady, kde najdete řadu dalšího vyžití.

V jižních Čechách je možnost koupání ve volné přírodě celá řada, počínaje vodní nádrží Lipno po desítky rybníků na Třeboňsku (Svět, Hejtman v Chlumu u Třeboně, Staňkovský) či pískovna Tušť. Koupání jako u moře zase zažijete ve Veselských pískovnách.

Přehrada Lipno
Autor: pixabay.com Přehrada Lipno

Kulturní akce bez vstupného

Milujete sledování filmů v kině? V létě se můžete, zejména v Praze, nabažit do sytosti. Bezplatné promítání filmů, které byly nominovány na cenu Český lev, nabízí v hlavním městě například i kanál Prima MAX na střeše centra Černý most v rámci letního kina UPC MAX kino, každý čtvrtek až do 23. srpna.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

UPC MAX KINO

Také Dopravní podnik v Praze opět zprovozní svůj Kinobus a milovníkům filmů se otevřou i zahrady Anežského kláštera, kde se mimo letního kina bude konat v rámci Anežka LIVE i řada dalších akcí. V ulicích hlavního města ožije v červenci i divadelní festival Za dveřmi, ale uskuteční se tu také autorská prodejní výstava Dyzajn market. V Malešickém parku se v srpnu plánuje hudební festival Malešičák open air festival.

A co akce mimo hlavní město? V Teplicích se bude konat rodinný hudební festival Teplice FREE Live. S muzikou různých kapel se můžete vyřádit i u Máchova jezera na Zadarmofestu. V Moravskoslezském kraji se zase veřejnosti zpřístupnilo 33 historických památek, zejména kostely, v rámci projektu Otevřené chrámy.

Další akce dle vašeho gusta?

Je toho ale mnohem víc. Přehled akcí podle vašich chutí opět najdete na některých portálech, které se kulturními akcemi zabývají. Akce bez vstupného můžete najít například na Vstupzdarma.cz, vyfiltrovat je lze i na Kdykde.cz, nebo opět na Kudyznudy.cz. Pražské kulturní akce shromažďuje portál Citibee.cz. Na jaké památky se lze v hlavním městě dostanete zdarma, najdete například i na Kamvpraze.info.

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama