Letos bylo zabito nejméně 80 novinářů, nejčastěji ve válečných konfliktech

Podle výroční zprávy této neziskové organizace bylo zabito 15 novinářů v Afghánistánu, 11 v Sýrii, devět v Mexiku, osm v Jemenu a šest v Indii. Dalších šest novinářů zemřelo v USA, z nichž čtyři byli zabiti při útoku na noviny Capital Gazette v Marylandu.
Jen za posledních deset let bylo na celém světě zabito 702 žurnalistů. Největšímu riziku jsou vystavení ti, kteří se zabývají ozbrojenými konflikty – nicméně mnozí byli zavražděni rovněž mimo ně.
Dále se ve zprávě píše, že po celém světě bylo letos uvězněno 348 novinářů, většina z nich opět v pěti státech: 60 novinářů v Číně, 38 novinářů v Egyptě, 33 v Turecku, 28 v Iránu a v Saudské Arábii.
Organizace rovněž uvedla, že země jako Čína, Egypt, Írán nebo Saúdská Arábie neustále zdokonalují metody útlaku – aktuálně například regulace internetu kvůli kontrole blogerů a novinářů publikujících online nebo na sociálních sítích.
Uneseno bylo v roce 2018 na celém světě šedesát novinářů – o šest víc než v minulém roce. Podle Reportérů bez hranic je tato forma pronásledování žurnalistů běžná zejména na Středním východě. Až na jedinou výjimku se každý takový případ udál buď v Jemenu, Sýrii nebo Iráku.