Letos zemřelo na našich silnicích zatím nejméně lidí za posledních 37 let

Smrtelných nehod je zatím letos rekordně málo
Smrtelných nehod je zatím letos rekordně málo
FTV Prima

reklama

Na českých silnicích zemřelo během prvních sedmi měsíců letošního roku 274 lidí. To je podle policejního prezidia nejméně od roku 1980. Statisticky výjimečně pozitivní byl v tomto ohledu zejména uplynulý červenec. Policie ale varuje, že na silnicích zbytečně umírá stále velké množství lidí.

Na tuzemských silnicích zemřelo během uplynulého měsíce 46 lidí, což je podle policejních statistik nejpříznivější červencový údaj v novodobé historii naší země.

První prázdninový měsíc je přitom každoročně kvůli letním dovoleným poměrně tragický. Za lepšími čísly stojí podle ministra dopravy Dana Ťoka jak ukázněnost samotných řidičů, tak preventivní kampaň, kterou jeho resort spustil právě před začátkem léta.

„Ministerstvo dopravy před prázdninami spustilo kampaň ,Zpomal, budeš rychlejší,‘ zaměřenou na bezpečné chování v dopravních omezeních na dálnicích a BESIP varoval také před zvýšeným pohybem chodců, cyklistů a řidičů motorek, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu,“ uvedl dnes Ťok.

Úmrtí na silnicích je stále hodně

Ačkoli jsou čísla za poslední měsíce, co do počtu smrtelných nehod, v porovnání s předchozími roky poměrně příznivá, policie řidiče vyzývá k opatrnosti a dodržování předpisů. „I přesto, že úmrtí na silnicích je nejméně za poslední roky, apelujeme na řidiče, aby dodržovali všechna pravidla silničního provozu, protože těch úmrtí na silnicích je stále velké množství,“ upozorňuje vrchní komisařka Policejního prezidia ČR Eva Kropáčová.

Její slova potvrzují statistiky, podle kterých na českých silnicích stále vyhasne průměrně jeden život za den. Poslední tragická červencová událost se stala v pondělí ve večerních hodinách, kdy nedaleko severočeského Ještědu po havárii zemřel 32letý motocyklista. Vůbec nejhorší byl ale v tomto roce 24. červen, kdy v důsledku dopravních nehod zemřelo devět lidí.

Častá příčina nehod je nevěnování se řízení

Policie prosí řidiče o opatrnost zejména na dálnicích, kde by lidé měli dbát na dodržování nejvyšší povolené rychlosti a dostatečných odstupů od ostatních účastníků silničního provozu. Toto platí zejména v těch úsecích, kde zrovna probíhají rekonstrukce.

Podle Kropáčové dělá motoristům na dálnicích problém i správné užívání jízdních pruhů: „Řidiči velmi často neví, jak mají na dálnicích jezdit. Je důležité, aby řidiči vždy jezdili v pravém jízdním pruhu. Ostatní jízdní pruhy, to znamená druhý a třetí, používali jen pro předjíždění.“

„Nejčastější příčinou nehod se ale každoročně stává nevěnování se plně řízení. To znamená telefony, jídlo, pití, ladění rádia nebo sledování billboardů,“ vyjmenovává v závěru nejčastější nešvary českých řidičů Eva Kropáčová.

reklama

reklama