Levný zabiják. Cigarety u nás stojí nejmíň v EU, kouří i děti. Co s tím? REPORTÁŽ

Česko patří ke kuřáckým velmocem. Alespoň podle statistik. Ty uvádí, že na každého Čecha připadá neuvěřitelných 2 000 vykouřených cigaret ročně. Můžou za to prý velmi nízké ceny tabákových výrobků a neochota politiků kouření dál omezovat. Teď někteří senátoři podali i stížnost na protikuřácký zákon.
Prima Rádce - Cigarety jsou nejlevnější v EU
Prima Rádce - Cigarety jsou nejlevnější v EU

reklama

Sledujte aktuální Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv po odvysílání Prima PLAY – Zprávy.

 

V Česku kouří většinou muži, asi 35 procent, mezi ženami je to asi 20 procent. Důvod, proč doslova zapalujeme jednu cigaretu po druhé je jednoduchý. Nic nám v tom nebrání, jsou doslova všude okolo nás, můžeme si je koupit společně s houskami a hlavně, je to pořád ještě levné. "Když porovnáte průměrný plat dnes a před dvaceti lety s cenou cigaret, tak vám vyjde, že jsou zhruba dvakrát tak dostupné," říká Eva Králíková z Centra pro závislost na nikotinu. Na západě stojí krabička cigaret klidně i čtyři stovky, u nás jsou ceny na samotném dně Evropské unie. Podrobnosti v reportáži redaktora Zpráv FTV Prima Karla Rychlého pod úvodní fotkou...

Chtějí zakázat zákaz kouření

Ve čtvrtek navíc senátoři navrhli Ústavnímu soudu zrušení zákazu kouření v restauracích. Dvacítka senátorů neprotestuje proti zákonu jako takovému. U některých částí jsou ale přesvědčeni, že omezuje svobody a klade nesmyslné nároky na provozovatele restaurací a barů. "Není možné činit číšníka odpovědným za chování hostů. Není možné dělat z něj kurátora nebo nějakého dozorčího," míní třeba senátor Jiří Oberfalzer /ODS/. Zákon podle právníka Zdeňka Koudelky zakazuje, aby hostince zřizovali i oddělené kuřárny, kde by byli pouze kuřáci a kde by dokonce nesměl chodit ani personál a roznášet jídlo a pití.

Zákaz kouření tržby prý zvedne

Proti senátorům ale stojí odborníci. Kromě lékařů, kteří vítají jakýkoli pokus o omezení kouření ve veřejných prostorách, jsou tady další. Podle nich absolutní zákaz kouření v zemích, kde byl zaveden, restauratérům nakonec pomohl. "Je dobré říct, že pohostinský průmysl naopak vydělal ve všech zemích víc po přijetí takového zákona, protože tam začnou chodit ti, kdo tam nejdou dneska, když je tam nakouřeno," říká Eva Králíková. Navíc jsou to právě restaurace, kde k první cigaretě přijdou mladí lidé. I z tohoto pohledu by podle odborníků mohlo mít přijetí zákona pozitivní dopad.

Přes čáru...

Podle svých slov si senátoři nedělají iluze, že by uspěli se všemi body svojí stížnosti. Kromě jedné. Provozovatelé restaurací mají hlídat jestli jejich hosté nejsou příliš opilí nebo nedělají výtržnosti, jinak ponesou následky. Tato povinnost je podle senátorů natolik přes čáru, že věří, že s námitkou mají šanci na úspěch.

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů jak ušetřit najdete i na Facebooku Prima RÁDCE. Přidejte si nás...

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!