Lidé, kteří jdou dříve do důchodu, mají vyšší riziko demence. Dejte si pozor na sociální angažovanost a duševní stimulaci

U lidí, kteří jdou do důchodu v mladším věku, je pravděpodobnější rozvoj demence než u těch, kteří pracují delší dobu. Vědci v nové studii zjistili, že lidé, kteří jdou dříve do důchodu, rychleji ztrácejí paměť a zhoršují se jim kognitivní schopnosti, informoval server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Vědci se domnívají, že scházení u lidí, kteří odešli dříve do důchodu, je způsobeno nedostatkem mentální stimulace, kterou jinak zažívají lidé během pracovního dne. Odchod do důchodu je navíc často doprovázen poklesem sociálních aktivit a interakcí s lidmi, které jsou také spojovány s poklesem kognitivních schopností.

Sociální izolace cestou k nezdravému životnímu stylu

Předpokládá se rovněž, že sociální izolace může nezřídka vést k nezdravému životnímu stylu, který rovněž zvyšuje riziko poruch paměti nebo kognitivních schopností. Ačkoliv je konkrétní příčina demence neznámá, je studiemi prokázáno, že sociální interakce, duševní stimulace, zdravá strava, pohyb a cvičení mohou její riziko významně snížit.

Ilustrační foto

Trpíte migrénami? Máte vyšší riziko, že vás postihne Alzheimer nebo demence

Akademici z jedné z newyorských univerzit analyzovali více než 17,5 tisíce jedinců na základě čínského národního průzkumu zaměřeného na důchod, v rámci něhož byly lidem nad šedesát let – ať už v důchodu, nebo stále pracujícím – testovány kognitivní schopnosti, paměť a celkový blahobyt.

V důchodu se nejvíce zhoršuje paměť

Vědci zjistili, že nejvýznamnějším elementem scházení lidí v důchodu byla paměť. Lidé v důchodu ve všech paměťových testech vykazovali téměř o dvacet procent horší výsledky než lidé stále pracující.

Autor studie Plamen Nikolov z Binghampton University na základě výsledků předpokládá, že „sociální angažovanost a spojení s lidmi mohou být ve stáří jednoduše nejsilnějšími faktory pro kognitivní výkon“. Nikolov rovněž věří, že zjištění a trendy nejsou vázány pouze na Čínu, ale jsou stejně platné i v případě USA nebo Evropy.

reklama

reklama