Lídři EU se shodli na uzavření vnějších hranic. Šéfka Evropské komise přitom ještě před pěti dny uzavírání hranic kritizovala

Lídři Evropské unie včera schválili uzavření vnějších hranic po dobu třiceti dní. Oznámil to v úterý večer po téměř tříhodinovém jednání v rámci mimořádného video summitu svolaného v souvislosti s pandemií koronaviru předseda Evropské rady Charles Michel. Informovaly o tom světové agentury. Ještě před pěti dny však šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uzavírání hranic některými členskými státy včetně ČR kritizovala.
17.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NAKAŽENÝCH VE SVĚTĚ JE UŽ TÉMĚŘ 200 TISÍC. EVROPA ZPŘÍSŇUJE OPATŘENÍ
17.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NAKAŽENÝCH VE SVĚTĚ JE UŽ TÉMĚŘ 200 TISÍC. EVROPA ZPŘÍSŇUJE OPATŘENÍ

reklama

„Dohodli jsme se na vynucování našich vnějších hranic zavedením koordinovaného dočasného omezení nepodstatných cest do Evropské unie,“ uvedl podle agentury DPA Michel po poradě premiérů a prezidentů evropské sedmadvacítky.

Lídři EU podpořili návrh na třicetidenní uzavření hranic

Vedoucí představitelé EU tak podpořili návrh Evropské komise, který počítá s výjimkami pro občany EU vracející se domů, pro dlouhodobé rezidenty, tranzitní cestující, diplomaty, zdravotní a pomocné pracovníky a osoby cestující z naléhavých rodinných důvodů.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je na členských státech, aby zavedly potřebná opatření. Naznačila však, že by tak měly učinit „okamžitě“. Německo oznámilo, že omezení zavede ihned, Francie informovala, že tak již učinila.

Leyenová také informovala, že pro opatření byly všechny členské státy kromě Irska, které argumentovalo tím, že nechce omezit provoz na hranicích s Velkou Británií coby nečlenskou zemí.

Do pražského MHD jedině s rouškou

KORONAVIRUS ONLINE: Zákaz vycházení bez roušky bude platit v Česku od dnešní půlnoci! Nakažených v ČR je 522.

Výkonný plán představený již v pondělí se rovněž vztahuje na nečlenské země EU, které jsou součásti schengenské zóny volného pohybu: Norsko, Švýcarsko, Island a Lichtenštejnsko. Není však zatím jasné, zda se tyto země do plánu rovněž zapojí.

Ještě před několika dny Brusel uzavírání hranic kritizoval

Přitom ještě 13. března se Leyenová negativně vyjadřovala k uzavírání hranic ze strany ČR i jiných zemí s tím, že uzavírky hranic narušují životy lidí a volný přeshraniční obchod. Brusel podle ní upřednostňoval zdravotní kontroly na hranicích, pro které měl připravit společnou unijní strategii.

„Mají silný společenský a hospodářský dopad, narušují životy lidí a přeshraniční obchod,“ kritizovala hraniční uzavírky předsedkyně Evropské komise. Komise podle jejích tehdejších slov byla v kontaktu se členskými zeměmi a chtěla je přesvědčit o tom, aby volily „přiměřená opatření“.

ilustrační foto

Němci na hranicích zabavili zdravotnický materiál objednaný pro ČR. Takový postup je možný, varuje celní správa

„Co můžeme udělat a co bychom měli udělat, je provádět kontroly zdravotního stavu, ať již na vnějších hranicích, na vnitřních hranicích nebo v rámci území členských států,“ uvedla podle ČTK před pěti dny šéfka unijní exekutivy.

Plynulá přeprava léků, rychlé pruhy, pravidelné video konference

Podle Michela se evropští lídři také dohodli na tom, že jejich země zajistí plynulou přepravu léků a potravin v rámci vnitřních hranic Evropské unie. „Chceme postupovat společně, chceme dosáhnout stejných cílů. Chceme společně odvrátit tuto hrozbu, chceme zpomalit tento virus,“ sdělil na tiskové konferenci podle agentury ČTK.

Zástupci zemí EU také souhlasili s doporučeními týkajícími se uzavření vnitřních hranic, ke kterým už některé státy včetně České republiky přistoupily dříve.

Političtí vůdci rovněž podpořili návrh na vytvoření „rychlých pruhů“, které by v rámci hraničních kontrol byly k dispozici pro léky a další prioritní náklad. Na řadě hraničních přechodů se kvůli kontrolám tvoří mnohahodinové kolony kamionů.

Politici se také dohodli, že v souvislosti s šířením nákazy koronaviru budou vzdáleně jednat i v dalších týdnech. Prostřednictvím video konference má proběhnout také řádný březnový summit EU naplánovaný na příští čtvrtek.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!