Lídři EU zůstávají k návrhům Británie chladní. Juncker odmítá „hru na vinu"

Hlavní vyjednávači za Evropskou unii ve středu kritizovali britské návrhy dohody o brexitu. Podle nich britský ministerský předseda předkládá „netestované návrhy“. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker sice uzavření dohody „nevyloučil“, hned nato ale dodal, že šance jsou omezené. Šéf bruselských vyjednávačů Michel Barnier si postěžoval, že vyjednávací týmy uvízly na bodě, kdy ani jedna ze stran nemůže dosáhnout dohody.
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
EP archiv

reklama

„EU zůstane v otázce vyjednávání klidná, bdělá, zdvořilá a konstruktivní. Diskuze ohledně technikálií brexitu pokračují,“ řekl dnes pro The Telegraph Barnier. Podle něj bude „dosažení dohody složité, ale možné“. Podobně mluvil i dosluhující předseda Evropské komise Juncker, ten zároveň zcela odmítl „hru na vinu“, která podle něj přichází z Londýna. Představitelé EU upozorňují zvláště na to, že návrhy, které předložil minulý týden britský kabinet, nahrazují praktické, právní řešení dočasným řešením. 

Bodem úrazu je stále tzv. irská pojistka a návrh Borise Johnsona na fyzické kontroly zboží v irských přístavech a na Irském moři. Tento návrh podle EU není slučitelný s „hladkým obchodováním“ a mohl by poškodit ekonomiky všech zúčastněných stran. Plán odmítl i Dublin. Irský ministr zahraniční Simon Coveney minulý týden oznámil, že „jestliže je tento návrh konečný, tak žádná dohoda nebude“. I proto bylo rozhodnuto o tom, že se britský parlament sejde na zvláštním zasedání v sobotu 19. října. Tedy den po krizovém summitu EU, který je považován za poslední šanci na dohodu. 

Pokud by k žádné dohodě do 31. října nedošlo, nastal by tzv. tvrdý brexit, který by podle proevropských kritiků mohl způsobit ekonomický a bezpečnostní chaos. Proti tvrdému brexitu jsou i mnozí konzervativní politici, ti požadují ujištění, že Johnson nepovede kampaň v příštích volbách postavenou pouze na odchodu bez dohody.

Dalibor Zítko

reklama

reklama