Litva, Nový Zéland a Bělorusko hlásí první nákazy koronavirem. V Česku lidé nakupují potraviny ve velkém!

Litevská vláda dnes informovala, že se v zemi potvrdil první případ nákazy novým koronavirem. Krátce nato o prvním infikovaném informovalo také novozélandské ministerstvo zdravotnictví a následně první výskyt nemoci oznámilo také Bělorusko.
27. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ČEŠI SI DĚLAJÍ ZÁSOBY TRVANLIVÝCH POTRAVIN
27. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ČEŠI SI DĚLAJÍ ZÁSOBY TRVANLIVÝCH POTRAVIN

reklama

Kvůli šíření nového koronaviru se včera poprvé od roku 2014 sešla Ústřední epidemiologická komise. Představitelé Ministerstva zdravotnictví poté uvedli, že nákaza se v ČR pravděpodobně objeví, panika však není na místě. Mezi 135 testovanými vzorky dosud v ČR žádný pozitivní nebyl, na testování je připravená zhruba desítka dalších. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhuje, aby se vzorky pro příště odebíraly v domácí karanténě. České aerolinie (ČSA) dnes kvůli viru zastavily provoz linky do jihokorejského Soulu. Čeští turisté na kanárském ostrově Tenerife, kde se virus vyskytl, mohou opustit hotel, kde byli v karanténě. Lidé v Česku nakupují ve velké a zásobují se trvanlivými potravinami.Sociální sítě zaplavují fotografie prázdných regálů v supermarketech.

Prázdné regály v obchodech
Prázdné regály v obchodech

Nákaza koronavirem se v Litvě podle vlády potvrdila u devětatřicetileté ženy, která se v pondělí vrátila z konference v severoitalské Veroně. Pacientka je v izolaci v nemocnici v severolitevském městě Šiauliai. Žena má pouze mírné příznaky a zatím nemá teplotu. Testy na koronavirus budou podle úřadů udělány také lidem, kteří vedle ní seděli v letadle.

Novozélandské ministerstvo zdravotnictví mezitím informovala, že se nemoc COVID-19 potvrdila u zhruba 60letého člověka, který se nedávno vrátil na Nový Zéland z Íránu, kde si koronavirus po Číně dosud vyžádal nejvíce obětí na životech. Infikovaný je v nemocnici v Aucklandu a jeho stav se zlepšuje.

Rozšíření koronaviru podle HealthMap

KORONAVIRUS: Itálie hlásí 821 nakažených, první nemocní již v Litvě i na Novém Zélandu. Češi z Tenerife letí do Česka

O prvním případu nákazy dnes informovalo také Bělorusko. Testy podstoupilo podle tamního ministerstva zdravotnictví 27 lidí a nemoc se prokázala u jednoho z studenta z Íránu.

Nový koronavirus vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic. Podle dosavadních informací odborníků umírají na tento virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím. V pevninské Číně, odkud se nový virus začal šířit, se dosud nakazilo 78 824 lidí a 2788 nemoci podlehlo.

Počty obětí a nakažených ve čtvrtek dále stoupaly mimo jiné v Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji nejvíce zasaženou zemí. Na koronavirus v Itálii zemřelo už 17 lidí, nakažených je tam 650, přitom ve středu jich bylo kolem 400. Další případy se ve čtvrtek potvrdily i ve Francii, Německu, Švýcarsku a Rakousku. První infikované ve čtvrtek oznámilo Estonsko, Dánsko či Nizozemsko. Dnes byl koronavirus potvrzen i u pacienta v Nigérii.

Další případy hlásí i sousední Německo

Šest německých zemí ve čtvrtek nahlásilo 22 nových případů nákazy novým koronavirem. Přítomnost koronaviru se mimo jiné potvrdila u pacientů v Hesensku i Hamburku. Informovala o tom agentura Reuters. Ve středu německý ministr zdravotnictví oznámil, že se země ocitá na prahu epidemie.

Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko nahlásila dalších 14 potvrzených případů infekce novým koronavirem. V okrese Heinsberg u hranic s Nizozemskem je jich už 20. V tomto týdnu testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru nejdřív u manželského páru z Heinsbergu, přičemž žena pracovala jako vychovatelka ve školce. Všichni nově nakažení v regionu jsou podle úřadů v domácí izolaci a nemusí být hospitalizováni.

V Hamburku se nákaza novým koronavirem potvrdila u muže, který se nedávno vrátil z Itálie. Pacient je podle úřadů stabilní a v domácí izolaci. Další nakažený byl zaznamenán v Hesensku. Čtyři nové případy hlásilo také Bádensko-Württembersko, kde počet nakažených stoupl na osm.

V Bavorku se kornavirem nakazil muž, který podle úřadů v Německu přišel do kontaktu s Italem, u něhož se nákaza potvrdila po návratu do vlasti. Nový případ hlásila také spolková země Porýní-Falc, kde se nákaza potvrdila u muže v Kaiserslauternu. Muž je podle úřadů v izolaci a nemá komplikace.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ve středu uvedl, že země stojí na prahu epidemie. Stalo se tak poté, co se objevily nové případy nákazy, jejichž původ nešlo přímo spojit s Čínou, kde se nachází ohnisko nákazy.

reklama

reklama