Lížeš zmrzlinu, nejsi dáma! Kurz pro istanbulské ženy vyvolal na internetu vášnivou diskuzi

Může zmrzlina určit, zda jste dámou, či nikoliv? V Turecku zřejmě ano! Právě tam začal kurz pro mladé ženy a dívky, které se mají naučit slušnému chování a dobrým způsobům ve společnosti. Jednou ze zásad pravé dámy je podle organizátorů kurzu i zákaz lízaní zmrzliny na veřejnosti. Tenhle bod však u turecké veřejnosti vzbudil vlnu nevole.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Kurz s názvem „Jak se stát Istanbulkou“ vzbudil překvapivý zájem veřejnosti. Rady jak se správně chovat ve společnosti, základy etikety či správné používání příborů mají z mladých žen a dívek udělat opravdové dámy.

Jedna konkrétní rada však vyvolala na sociálních sítích nečekanou diskuzi, které si všimla i zahraniční média. Podle ní by správné dámy neměly lízat na veřejnosti zmrzlinu. Nikoho nepřekvapí, že takto zásadní nabourání do osobní svobody každé ženy vyvolalo vlnu nevole. „A jak bychom tedy zmrzlinu měly jíst, když ji nesmíme lízat?“ ptala se na sociální síti jedna z tureckých žen. Nejen ženám vadí, že takové rady a tipy porušují práva žen.

Nejlepší český zmrzlinář

Kde ochutnáte tu nejlepší zmrzlinu v Čechách? Přece u nejlepšího zmrzlináře!

Najdou se ale i tací, kteří s názory lektorů souhlasí. „Lízání zmrzliny opravdu není zrovna elegantní,“ brání lektory lidé v komentářích.

Lízání zmrzliny není jediným zákazem, který by ženy měly dodržovat, aby se chovaly jako dámy. Nevhodné je také žvýkání na veřejnosti, dlouhé a hlasité telefonování ve veřejné dopravě či používání slangových slov.

„Etiketa je zakotvena v našem náboženství, v našich tradicích a kultuře,“ prohlásila jedna z lektorek Arzu Arda. Pro média uvedla, že rozumí moderní době i dnešnímu chování ve společnosti, ale zároveň doufá, že se jim podaří prosadit změnu a vrátit istanbulským ženám dobré způsoby a vychování.

reklama

reklama