Loď venezuelské hlídkové stráže napadla německou výletní loď a potopila se

K incidentu došlo v mezinárodních vodách v Karibském moři poblíž Venezuely. Do německé výletní lodi plující pod portugalskou vlajkou záměrně několikrát narazila loď venezuelského válečného námořnictva.
Výletní loď RCGS Resolute k plavbě do ledu zaslíbených oblastí
Výletní loď RCGS Resolute k plavbě do ledu zaslíbených oblastí
foto CNN

reklama

Výletní loď RCGS Resolute právě vyjela z pravidelné servisní údržby motoru v mezinárodních vodách, když k ní připlula venezuelská loď pobřežní stráže pod názvem Naiguatá a nařídila německé lodi změnu kurzu. Ozvaly se výstřely z automatických zbraní a následně venezuelská loď záměrně narazila do pravoboku přídě výletní lodě přibližně pod úhlem 135 stupňů. Pro CNN to uvedli němečtí majitelé z Hamburku. Venezuelská loď svůj útočný manévr několikrát opakovala. Podle BBC mělo k události dojít krátce po půlnoci, když venezuelské plavidlo vydalo nařízení, aby kapitán německé lodi následoval pobřežní hlídku do přístavu na ostrov Margarita. Výletní loď po incidentu ještě přes hodinu setrvávala na místě a posádka kontaktovala záchranáře na nizozemském karibském ostrově Curaçao. Pokusy kontaktovat venezuelskou loď končily neúspěšně a výletní loď Resolute nakonec odplula do přístavu Willemstad na ostrově Curaçao.

Shromáždění venezuelské armády

Útok na venezuelskou vojenskou základnu: Ministr obrany obvinil opoziční extrémistické síly

„Ticho“ venezuelské hlídkové lodi Naiguatá spočívá v tom, že kvůli byl nárazům poškozen její trup, voda vnikla do lodi a ta se začala potápět. Německá loď RCGS Resolute byla jen lehce poškozená jen proto, že se jedná o výletní polární loď, která má přední část zpevněnou jako ledoborec.

Venezuelská armáda vydala prohlášení, ve kterém obviňuje posádku německé výletní lodi ze „zbabělého a zločinného“ chování, „když se nesnažila o záchranu.“ Dále se uvádí, že posádka Naiguáty byla zachráněna, ale jiné podrobnosti nebyly uvedeny. Venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino López obvinil posádku německé lodi z nárazu do plavidla, „což způsobilo jeho potopení.“ Prezident Nicolás Maduro uvedl, že bylo zahájeno vyšetřování a očekává maximální spolupráci nizozemských úřadů na ostrově Curaçao.

 

 

Venezuela dále obvinila německou loď z „agrese a pirátství“ a v prohlášení se nevylučuje, že výletní loď „přepravovala žoldnéře připravené k útoku na vojenské základny ve Venezuele.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!