Londýnská policie: Při teroristickém útoku na Westministerský palác by zemřelo až sto poslanců

Westministerský palác má nedostatečná bezpečnostní opatření
Westministerský palác má nedostatečná bezpečnostní opatření
APTN

reklama

Závažné nedostatky v opatřeních zajišťujících bezpečnost vrcholných politiků odhalila londýnská policie. Ta simulovala teroristický útok na budovu Westministerského paláce. Zjistila při tom, že do sídla britského parlamentu by se případní útočníci dostali už během pěti minut. O život by pak mohlo přijít až sto politiků.

Londýnská metropolitní policie uskutečnila simulaci teroristického útoku během minulého měsíce, a to v rámci revize bezpečnostních opatření. K překvapivě rychlému překonání překážek bránících nepovolaným lidem ke vstupu do paláce použili falešní teroristé lodě a přilehlou řeku Temži.

Útočníci se dostanou do budovy během pěti minut

Policisté v přestrojení podle dostupných informací za pomocí lodí projeli řeku Temži a bez problémů se tak dostali až k budově parlamentu. Dovnitř se následně měli dostat přes terasu. Pak už jim nic nebránilo v tom, aby se procházeli po chodbách a komnatách Westministerského paláce.

Vzhledem k tomu, že celá akce trvala jen zhruba pět minut, by v případě reálného útoku byly důsledky s největší pravděpodobností fatální. Sunday Telegraph s odvoláním na policejní zdroje uvedl, že by v případě tak rychlého vpádu mohla zemřít i stovka členů Parlamentu.

Temže není proti útočníkům zabezpečena

Hlavním problémem je podle zjištění řeka Temže, která v současnosti není prakticky nijak zabezpečena. Na základě zjištěných nedostatků se tak nově začíná mluvit o tom, že by slavná londýnská řeka mohla být hlídána ozbrojenou stráží. Přímo do vody by navíc mohly být nainstalovány speciální bariéry, které by zastavily potencionálně nebezpečné lodě, přibližující se k Westministerskému paláci.

Mluvčí Parlamentu nechtěl situaci příliš komentovat. Všechny ale ujistil, že bezpečnost je prioritou a neustále se na ni dohlíží: „Ačkoliv nemůžeme komentovat jednotlivá specifika související s naší bezpečností, úzce spolupracujeme s policií, bezpečnostními složkami a dalšími, abychom zajistili, že naše bezpečnostní opatření budou účinná a vyloučí jakoukoli úroveň bezpečnostního rizika, kterému Parlament čelí. Tato opatření jsou a vždy budou pod neustálým dohledem.“

Problémy s bezpečností se neobjevily poprvé

Bezpečnosti kolem Westministerského paláce se v poslední době z důvodu zvyšujících se hrozeb různého druhu klade čím dál tím větší důraz. Rozsáhlá bezpečnostní prověrka proběhla například v březnu, kdy terorista Khalid Masood nejdříve najížděl autem do lidí na Westministerském mostě, aby následně ubodal jednoho z policejních strážníků. Teprve až poté byl útočník zastřelen.

V únoru minulého roku se zase objevila kauza, kdy se neznámý muž dostal do budovy parlamentu díky falešnému průkazu. Tento nezvaný host pak byl o den později objeven namol opilý v novinářské sekci. Díky tomuto incidentu dostanou všichni zaměstnanci parlamentu nové identifikační karty, které budou na obou stranách opatřené speciálním a výrazným hologramem, jménem a fotografií jejího držitele.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!