Loni evidovala OSN nejvyšší počet přesídlených od roku 1950. Šlo o 70 milionů lidí

Celosvětový počet lidí, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů, ať už v rámci hranicemi vymezeného území své země nebo přeshraničně, vzrostl podle UNHCR na 70,8 milionu. Jedná se o nejvyšší číslo od roku 1950, kdy byla Agentura OSN pro uprchlíky založena (UNHCR). Informovala o tom agentura DPA.
Imigranti na moři....
Imigranti na moři....
Official U.S. Navy Page from United States of America U.S. Navy photo/U.S. Navy

reklama

Od konce roku 2017 do konce roku 2018 se podle UNHCR zvýšil globální počet vnitrostátně přemístěných lidí o 2,3 milionu. Největším dílem se na tom podílela Etiopie, která zaznamenala násilí mezi etnickými komunitami na jihu a východě země. Ze svých domovů bylo vysídleno zhruba 1,56 milionu tamních občanů, přičemž drtivá většina zůstala v zemi.

Nejvíce lidí prchá ze Sýrie a Nigérie

Co se týká přeshraničního přesídlení lidí, jsou v tomto ohledu mezi nejvýše zařazenými zeměmi Sýrie a Nigérie. Velké množství lidí uteklo také z Venezuely, Súdánu a z Konga.

"Nové konflikty generují nové uprchlické vlny, zatímco ty staré stále nejsou vyřešeny," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. „Stali jsme se téměř neschopnými vytvořit mír,“ uvedl Grandi novinářům před uveřejněním nových dat v Ženevě.

Agentura OSN pro uprchlíky navíc upozornila, že poslední roční údaj je konzervativním odhadem, jelikož třeba jen malý podíl že čtyř milionů Venezuelců, kteří opustili svou zemi, požádal oficiálně o azyl.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Migranti mají z Česka strach

Geopolitické pnutí ve Venezuele a Sýrii

Venezuela podobně jako Sýrie patří mezi horká místa, kde je úsilí o nalezení diplomatických a humanitárních řešení omezeno permanentním soupeřením mezi dvěma členy Rady bezpečnosti: USA a Ruskem.

Počet lidí, kteří se loni mohli vrátit do svých domovů, meziročně klesl z 5 milionů na 2,5 milionu. Aby návraty do zemí byly trvale udržitelné, je stěžejní, aby nebyly uspěchané a předčasné - uvedla UNHCR s poukazem na lidi, kteří se vrací do Sýrie nebo Súdánu navzdory jejich prozatímní nestabilitě.

Nejvíce azylových žádosti zaznamenaly USA

Břemeno hostování uprchlíků z velké části dopadá na nejchudší země světa, které hostí až třetinu celosvětových uprchlíků. Zeměmi, které loni hostily nejvíce uprchlíků, jsou syrský soused Turecko, afghánský soused Pákistán, dále Uganda, Súdán a Německo.

Nejvyšší počet žádostí o azyl evidovaly v roce 2018 USA, které jsou klíčovou destinací pro lidi prchající ze zemí střední Ameriky, stejně jako pro Venezuelany. Dalšími hlavními příjemci byly jihoevropské a jihoamerické země, ale také Německo, Francie a Kanada.

reklama

reklama