Loni zahynuly při nehodách stovky lidí. Problémem začínají být smartphone zombies, varuje expert

V roce 2017 vyšetřovala Policie ČR celkově 103 821 dopravních nehod, při kterých zahynulo 502 osob, dalších 2 339 bylo zraněno těžce a 24 740 lehce. Nejčastěji se umíralo na silnicích Středočeského kraje, zde statistiky zaznamenaly 63 obětí. Meziročně však došlo k významnému snížení o 43 usmrcených. Druhá příčka patří Jihomoravskému kraji, ovšem zde naopak počet mrtvých vzrostl o 10. V těsném závěsu jsou kraje Plzeňský (53 usmrcených, nárůst o 12) a Jihočeský (52 obětí, meziročně o 1 více).
„Naopak nejméně obětí nehod zaznamenali v Karlovarském kraji, a to 12. Následuje Praha se 17 mrtvými. Třetí nejlepší výsledek – 24 mrtvých - zaznamenaly statistiky hned ve čtyřech krajích, a to Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém a Zlínském,“ uvedl pro Primazprávy.cz dopravní expert Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Nejčastější příčinou smrtelných nehod byla nepřiměřená rychlost jízdy. Ta si v loňském roce vybrala daň v podobě 169 usmrcených. Následují nedání přednosti se 74 a nedostatečné věnování se řidiče řízení se 65 mrtvými.
„Nedostatečná pozornost účastníků silničního provozu je celosvětově stále větším problémem. A týká se to i chodců. Ne náhodou byl pro ty z nich, kteří se za chůze plně oddávají radovánkám se svým chytrým telefonem, zaveden trefný název smartphone zombies. A chodci by měli být pozorní i na místě, které by mělo být pro ně nejbezpečnější, tedy na přechodu pro chodce. Loni tam zahynulo vinou řidičů 18 chodců, tedy téměř každá 5. oběť z jejich řad,“ vysvětlil Budský.
Z 502 obětí dopravních nehod bylo 101 právě z řad chodců. Ze statistik vyplývá, že 43 z nich přišlo o život za dne, což je meziroční nárůst oproti loňskému roku. Dále pak vyplývá, že 71 chodců přišlo o život při kolizích v obci.
Alkohol asistoval celkem u 4 251, drogy pak u 231 nehod. Alkohol měl na svědomí 42 lidských životů a drogy se podepsaly na 4 smrtelných případech, alkohol v kombinaci s drogami zabil 1 osobu.
„Řidiči motorových vozidel způsobili v alkoholovém opojení 4 procenta z celkového počtu všech jimi zaviněných nehod. U chodců to ovšem bylo téměř 12 procent. Ovšem u cyklistů bezmála 27 procent, čili každá čtvrtá jimi zaviněná nehoda. Zarážející je, že celkově u nehod s alkoholem 86 procent usmrcených šlo na vrub viníků, u kterých byla v krvi zjištěna hladina alkoholu vyšší než 1 promile,“ dodal Budský.