Loňský rok byl na českých silnicích tragický. Zemřelo na nich 565 lidí

V roce 2018 skončilo tragicky celkem 565 nehod. Nepříznivá čísla nejen pro řidiče, ale i chodce nebo spolujezdce oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch na tiskové konferenci. Uvedl zároveň co plánuje policie v roce 2019 změnit.
ilustrační foto
ilustrační foto
archiv FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Celkem se v loňském roce na českých silnicích stalo 104 764 nehod. Oproti roku 2017 počet narostl o necelý tisíc, tedy přibližně o jedno procento. Dramatičtější nárůst ale policie zaznamenala v množství úmrtí. Těch bylo loni o 63 více než před dvěma lety, což dělá 12,5 %. 

Faktorů, které ovlivňují nehodovost, je několik. Nejčastější příčinou nehod je v téměř 20 procentech případů nepozornost řidiče. Tragicky pak nejčastěji končí nehody, kdy řidič jel příliš rychle a nedokázal odhadnout stav silnice, nebo přejetí do protisměru. K častým úmrtím navíc přispěl i fakt, že spousta řidičů i spolujezdců jezdí nepřipoutaných.

Rok 2018 byl navíc výjimečný vysokými teplotami. „Bylo více slunných dnů, vyšší teploty, což ovlivnilo chování řidičů a zároveň ve větší míře umožnilo provoz těch zranitelných účastníků provozu, jako jsou motorkáři nebo chodci,“ uvedl pro FTV Prima ředitel dálniční policie Tomáš Lerch.

 

A statistiky to potvrzují. Na motocyklech zemřelo loni 86 motorkářů a dva spolujezdci. Od roku 2017 to je nárůst o 26 úmrtí. Nejtragičtější měsíc byl zároveň i ten, který k vyjížďkám na motorce nejvíce vybízí, tedy srpen. V tomto měsíci umírali motorkáři každý druhý den.

Důležitý je i fakt, že ve většině případů motorkáři nehodu způsobí sami. Proto se dopravní policie právě na motocyklisty chce v roce 2019 zaměřit. „Je důležité se vzdělávat na motorce a dbát o svoji vlastní bezpečnost,“ vysvětlil Tomáš Lerch. „Bude pokračovat akce Začněme spolu aneb kolama dolů, kdy například budeme představovat bezpečnostní prvky pro motorkáře,“ dodal Lerch.

Tomáš Lerch také uvedl, že se v novém roce policisté chtějí věnovat osvětě - především chodců a cyklistů - ohledně reflexních prvků, aby si oni sami i malým odrazovým proužkem na bundě mohli zachránit život.

Reklama
Reklama