Lyžařské areály se připravují na zimní sezonu. Jaké chystají novinky?

Lyžařské areály se připravují na novou lyžařskou sezónu
Lyžařské areály se připravují na novou lyžařskou sezónu
gerarddm

reklama

Lyžařské areály napříč Českou republikou se chystají na zahájení nové lyžařské sezony. Areál Špičák investuje do letošní zimní sezony asi deset milionů. Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji před zimní sezonou investovaly přibližně čtvrt miliardy korun. Nejvíce investují nejen do zvýšení komfortu svých zákazníků, ale také například do umělého zasněžování.

Lyžaři budou mít pro pohodlnější lyžování k dispozici tři nové lanovky. Největší české lyžařské středisko Špindlerův Mlýn investovalo přes 100 milionů korun. Zhruba polovina z nich jde na nyní budované čtyřsedačkové lanovky z Horních Míseček na Medvědín.

Krkonošský SkiResort Černá hora – Pec, který provozuje střediska Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Černý Důl a Svoboda nad Úpou s celkem 42 kilometry sjezdovek, investoval také zhruba 100 milionů korun. V Peci pod Sněžkou budou mít lyžaři k dispozici novou, 600 metrů dlouhou sjezdovku s vlekem Javořák, který propojí Javoří Důl se sjezdovkami v Peci pod Sněžkou.

Středisko Deštné v Orlických horách buduje zhruba za 30 milionů korun čtyřsedačkovou lanovku. V Říčkách v Orlických horách investice přesáhly milion korun a směřovaly hlavně do nákupu několika nových sněžných děl a do posílení bezpečnosti na sjezdových tratích.

Matterhorn

Lyžování ve švýcarském Wallisu: v království čtyřtisícovek

Nejvíce areály investují do umělého zasněžování

Největší šumavský lyžařský areál Špičák investuje do letošní zimní sezony zhruba deset milionů korun. Lyžaři to poznají opět hlavně na sjezdovkách. „Pořídili jsme novou rolbu s navijákem a modernizovali flotilu technického zasněžování včetně nákupu nových děl. Údržba a úprava tratí se tak díky těmto nejnovějším technologiím dostanou opět kvalitativně o něco výš,“ řekl provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Další šumavské areály v Plzeňském kraji, Nad nádražím a Belveder, investovaly do zasněžování a parkoviště.

Středočeská lyžařská střediska investovala během roku miliony korun do novinek, které čekají s nadcházející lyžařskou sezonou na návštěvníky. Třeba Šibeniční vrch u Mnichovic u Prahy zdvojnásobil svou rozlohu. Ve středních Čechách lze navštívit čtyři lyžařská centra, vedle Šibeničního vrchu v Mnichovicích také centrum v Chotouni u Prahy, areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku a v Kvasejovicích na Příbramsku.

I lyžařská střediska v Pardubickém kraji tradičně před zahájením sezony investují do dalších novinek. Nejvíc peněz, kolem 20 milionů korun, utratilo nejnavštěvovanější skicentrum v Dolní Moravě. Zlepšilo mimo jiné bezpečnostní prvky na tratích. „Naší prioritou je, aby lyžování bylo pro naše návštěvníky především bezpečné," řekl obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán. Další novinkou je 350 parkovacích míst u nástupních stanic lanovek nebo rozšíření dětského parku. Hlinecký areál, který slouží jako příměstský pro region Chrudimska a Pardubicka, v sezoně otevře nový skiservis.

Lyžařské areály na Frýdecko-Místecku v Beskydech chystají na zimní sezonu větší či menší novinky a různá vylepšení. Investice v některých střediscích šly i do milionů korun. Skiareály v Karlovarském kraji investovaly před nadcházející sezonou většinou především do zasněžování. Modernizace sněžných děl a zasněžovacích systémů jim umožní udržet kvalitu sjezdovek i při výkyvech počasí, které v uplynulých letech v regionu zažily. Další investice většinou směřovaly do servisu návštěvníkům. 

Reportáž - Bezpečnost na sjezdovkách

REPORTÁŽ: Lyžování v Alpách? Poradíme, na co dát na sjezdovkách pozor

Skiareál Hochficht postaví novou desetimístnou lanovku

Řada lyžařských středisek ve Zlínském kraji posílila před letošní sezonou systém zasněžování, nakoupila nová sněžná děla. Skiareál Karolinka na Vsetínsku pořídil novou rolbu, kterou využije i pří úpravě svého snowparku. Jinde přibyly bufety. Ceny skipasů by v nadcházející sezoně měly zůstat stejné jako loni, případně se měly zvýšit pouze mírně. Ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku jsou už hotové revize vleků, sněžných děl a technologického vybavení.

Skiareál Hochficht na česko-rakouských hranicích postaví do začátku lyžařské sezony novou desetimístnou kabinkovou lanovku za téměř 300 milionů korun. Společnost Lipensko investuje do areálu na Lipně 45 milionů, prodlouží skicross a vylepší snowpark. Lyžařský areál Zadov žádné novinky nechystá. Na zasněžování budou střediska připravena od začátku listopadu. 

Provozovatelé lyžařských sjezdovek na Vysočině nejvíc investují do zlepšení systémů na výrobu umělého sněhu. Mnohde se už začali připravovat na zimu, na Vysoké u Havlíčkova Brodu budou každou sobotu pomáhat dobrovolníci. Na Šacberku u Jihlavy bude ještě potřeba opravit vlek, u něhož někdo poškodil ocelové lano. „Vypadá to tak, že lano někdo naříznul, pod vlastní váhou pak prasklo,“ uvedl v zářijové tiskové zprávě náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Náklady na opravu odhadl minimálně na desítky tisíc korun.

Nově zrekonstruovaný areál Mezičky neotevře

Střediska v Ústeckém kraji měl od prosince rozšířit nově zrekonstruovaný areál Mezičky v Lužických horách, ten ale letošní sezonu nestihne. Provozovatelé totiž zatím nedostali od ochránců přírody povolení na umělé zasněžování. „Máme koupenou technologii i vleky, ale stojíme na tom jednom jediném razítku. Po celém tom martyriu, než se vůbec mohlo začít budovat, tak opravdu tu jednu zimu člověk v uvozovkách obrečí a raději to doděláme v klidu a začneme příští sezonu,“ vysvětlil za provozovatele Martin Gerhát.

Především do zvýšení komfortu pro návštěvníky, ale i do vylepšení zasněžování investují pro nadcházející sezonu lyžařská střediska v Jeseníkách a jejich okolí. Například v Koutech budou lyžaři využívat nový přibližovací pás, na Kopřivnou je zase vyveze rychlejší šestisedačková lanovka. Některé areály po loňské úspěšné sezoně investují řádově až desítky milionů korun. Loni se začalo na horách lyžovat již 17. listopadu, jako první spustilo vleky již tradičně středisko v Branné. Letos chce začít lyžovat o týden později, 24. listopadu.

 

Autor: sou, ČTK

reklama

reklama