Má rychlost chůze vliv na to, kolika se dožijeme let? Vědci přišli se zjištěním, že ano - a výrazný

Podle nově zveřejněné studie mohou mít lidé chodící rychleji výrazně delší život. Ženy o více než deset let a muži dokonce o více než dvacet. O studii vědců z leicesterské univerzity informoval server Daily mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Výzkumní pracovníci analyzovali v průběhu let 2006 až 2016 data 474 919 lidí s průměrným věkem 52 let, která jim postoupila UK Biobanka. U žen chodících svižněji přitom zjistili předpokládaný věk dožití mezi 86,7 až 87,8 lety a u mužů mezi 85,2 až 86,8 lety. Naopak loudající se ženy měly podle vědců předpokládaný věk dožití 72,4 roku a muži 64,8 roku.

Předpoklad platil i v případě obezity rychlejších chodců

Podle příspěvku v časopise Mayo Clinic Proceedings se tento rozdíl projevil i v případě, že oni „rychlejší chodci“ trpěli i nadváhou či obezitou.

Interpretace výsledků zjištění není taková, že svižně chodící lidé budou žít déle, ale pouze že existuje v tomto případě jistá souvislost. Vědci uvedli, že rychlost chůze by mohla být jedním z bodů, který by lékaři mohli u svých pacientů posoudit v kontextu celkového zdravotního stavu.

Ilustrační foto

Kojenci by neměli trávit čas u obrazovky, děti do 4 let minimálně, nejdůležitější je pohyb. Návyky se utváří na začátku života, uvádí WHO

Jedná se o jednu z vůbec prvních studii, která sledovala rychlost chůze jako jeden z důležitých faktorů, který zřejmě posiluje – nebo i částečně určuje – náš zdravotní stav.

Výsledky potvrzují i některé dřívější studie

Tom Yates, který stojí i za nejnovější studií, analyzoval stejná data z UK Biobanky v roce 2017 a tehdy zjistil, že rychlost chůze ovlivňuje riziko úmrtí na srdeční choroby – nejpomalejší chodci měli dvakrát větší pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby než ti svižněji se pohybující.

Časopis americké lékařské asociace (JAMA) publikoval v roce 2011 studii profesorky pittsburské univerzity, která zjistila totéž: rychlost chůze byla spolehlivým prediktorem očekávané délky života.

Američtí vědci také v roce 2013 přišli se zjištěním, že rychlejší chůze je spojena s nižším rizikem srdečních onemocnění  a vyšším věkem dožití.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!