Macron odepisuje Putinovi na návrh o moratoriu rozmístění raket středního a krátkého doletu. Podává mu ruku?

Francouzský prezident si myslí, že „časy, kdy se člověk mohl spolehnout na ostatní, jsou tak trochu u konce“.
Merkelová a Macron, zatím je francouzský prezident větší skeptista
Merkelová a Macron, zatím je francouzský prezident větší skeptista
reprofoto AFP

reklama

O neblahých nastalých časech a Macronovi je článek v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), když spekuluje o úmyslech hlavního představitele Francie. Před časem francouzský prezident šokoval prohlášením o mozkové mrtvici NATO.

Na slabost evropských zemí v obraně vůči Rusku ale poukazovala i další různá prohlášení. Naposledy před několika dny to byla například analýza britského think tanku Royal United Services Institute (RUSI), který podle BBC uvedl, že britská armáda, stejně jako i spojenci v NATO, by Evropu neubránila. RUSI poukazuje na slabinu NATO: „armáda (britská), stejně jako spojenci NATO, mají kritický nedostatek dělostřelectva a střeliva.“ Britské ministerstvo obrany na to reagovalo prohlášením: „Spojené království není samo, se svými spojenci z NATO, se kterými úzce spolupracuje, a to se vzdušnými, námořními, pozemními, jadernými a kybernetickými silami na odražení hrozeb a na krizi zareaguje.“

Spekulujme, že slabost NATO je důvodem proč nyní píše Emmanuel Macron Putinovi v reakci na jeho návrh o moratoriu rozmístění raket středního a krátkého doletu.

Podle německého deníku Macron nyní píše, že o problému moratoria raket je třeba jednat v bilaterárních a vícestranných rozhovorech. Víc nám deník, který dopis viděl, neprozrazuje.

Připomeňme, že Putin koncem září zaslal iniciační dopis o moratoriu představitelům určitých zainteresovaných zemí Evropy a Asie. Organizace NATO potvrdila přijetí dopisu, ale nepovažovala za nutné na něj odpovídat.

FAZ upozorňuje, že Emmanuel Macron opět šokuje a list fandí tomu, že „by se Evropa mohla vymanit ze své strategické bídy, a to pouze když se s Putinem podaří vyjednat férovou dohodu o nové bezpečnostní architektuře.“

Nakonec autor článku srovnává uvažování Macrona a Merkelové a tvrdí, že francouzský prezident nosí ve své hlavě přesvědčení, které letos v létě prozradil pod stanem u bavorského piva německé kancléřce. Tehdy jí řekl, že „časy, kdy se člověk mohl spolehnout na ostatní, jsou tak trochu u konce“. List upozorňuje, že v tomto ohledu je Macron skeptičtější než Merkelová, čímž ale naznačuje, že německá kancléřka do určité míry na spolupráci v rámci NATO už také nevěří.

reklama

reklama