Maďarsko posiluje armádu. Chce být schopno čelit jakémukoliv útoku samo

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtečním rozhovoru pro tamní časopis Figyelő uvedl, že země provádí víceletý vojenský vývojový proces, na jehož konci bude mít Maďarsko významnou údernou sílu a bude samo schopno bránit se útoku z jakékoliv strany. Informoval o tom deník Politico.
Mike Pompeo a Viktor Orbán
Mike Pompeo a Viktor Orbán
@hungary_journal / Twitter

reklama

„Patřím k těm, kteří považují NATO za důležité, ale nemyslím si, že by vojenská bezpečnost Maďarska měla být založena na NATO,“ uvedl mimo jiné maďarský ministerský předseda. „Potřebujeme být schopni odvrátit útoky našimi vlastními silami.“

Maďarsko, které sousedí s Rakouskem, Rumunskem, Ukrajinou, Slovenskem, Slovinskem, Chorvatskem a Srbskem je členem vojenského paktu NATO od roku 1999.

Uzavření obranné dohody a možný nákup raket

Viktor Orbán promluvil s časopisem po návštěvě amerického ministra zahraničních věcí Mikea Pomea v Budapešti. Maďarsko s USA tam uzavřely dvoustrannou obrannou dohodu a diskutovaly o potenciálním nákupu raket.

Viktor Orbán

Orbán: Každé rozhodnutí, které migrantům posílá zprávu, že mohou přijít, povede k dalším tragédiím

Ačkoliv Orbán podle serveru Politico podporuje evropskou vojenskou sílu, aby byla možnost čelit případné ruské hrozbě bez pomoci USA, zdůraznil, že by Maďarsko mělo mít s Moskvou co nejlepší možné ekonomické vztahy.

Útoky na maďarské cíle západ přehlíží

Dále maďarský premiér kritizoval také západní partnery, že veřejně nekomentují útoky na maďarské cíle na Ukrajině. „Není přirozené, že několik kilometrů od východních hranic NATO exploduje v oblasti ukrajinských Maďarů a nikdo neřekne jediné slovo. Ani Amerika. Zatímco když něco vybouchne třeba v Jemenu, stává se to mezinárodním tématem.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!