Maďarsko přitvrzuje. Vláda chce trestat ty, kteří pomáhají nelegálním migrantům

Maďarská vláda dnes představila návrh nového zákona. Zákon má postihovat ty, kteří na maďarském území nějakým způsobem pomáhají ilegálním migrantům. Pokud poslanci novelu schválí v současné podobě, bude například trestné i tištění letáků s informacemi, kde migranti naleznou jídlo nebo právní pomoc. Změn by měla doznat i maďarská ústava. Informuje o tom web stanice BBC.
Podobný nápor migrantů jako v roce 2015 už asi Maďarsko nečeká
Podobný nápor migrantů jako v roce 2015 už asi Maďarsko nečeká
AP

reklama

Hlasování o novém zákonu by se mělo konat příští týden. Vzhledem k tomu, že Orbánova strana Fidesz má po nedávných volbách v maďarském parlamentu dvoutřetinové zastoupení, očekává se, že návrh ve své současné podobě projde. Co by to znamenalo? Trest vězení v délce od několika dnů až po 12 měsíců by hrozil těm, kteří by migranty do Maďarska pašovali, pomáhali jim získat azyl nebo nelegální migraci sponzorovali.

Orbán podle serveru stanice BBC plánuje i změnu ústavy. Chce totiž zabránit jiným členským státům EU, aby do Maďarska posílali žadatele o azyl.

ilustrační foto - zbraň

Němec prodával zbraně proti migrantům. Zatkla ho maďarská policie

Návrh zákona nese příznačný název „Stop Soros“,což jasně odráží smýšlení členů současné vlády o miliardáři narozenému v Maďarsku. Premiér Viktor Orbán filantropa George Sorose v minulosti opakovaně obvinil z zoho, že podporuje nelegální migraci lidí muslimského vyznání do Evropy. Soros ale něco takového popírá. Naposledy tak učinil dnes během svého vystoupení v Paříži.

Maďarsko se během migrační vlny v roce 2015 potýkalo s obrovským přílivem běženců, kteří ho používali jako tranzitní zemi na cestě z Balkánu do Německa. Vláda v reakci na příliv statisíců migrantů nechala na jižní hranici vystavět plot obehnaný žiletkovým drátem. V současné době usiluje o vstup na maďarské území jen minimum migrantů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!