Maďarsko se chystá na velký příliv uprchlíků

Srbská média píší: Maďarsko zdvojnásobuje počet vojáků na hranicích se Srbskem a Chorvatskem. Kvůli přílivu migrantů posílá navíc bezpečnostní posily na jižní hranice Severní Makedonie a Srbska.
konvoj maďarské střelecké brigády u Szegedu
konvoj maďarské střelecké brigády u Szegedu
foto Honvedelem

reklama

Szilárd Németh, tajemník maďarského ministerstva obrany, mluvil o „zvýšeném migrantském tlaku“. Uvedl, že v roce 2018 se přes hranici do Maďarska ilegálně dostalo 390 osob a v loňském roce se počet radikálně zvýšil na 3299. Připomeňme, že v roce 2015 začalo Maďarsko budovat na hranici se Srbskem i Chorvatském pohraniční plot, tehdy se psalo, že tato hranice připomíná „válečnou zónu“. Mnozí si vzpomenou na maďarskou televizní reportérku, která podrážela nohy uprchlíkům a kopala do nezletilých migrantů, kteří v houfech přebíhali do Maďarska.

Maďarské ozbrojené síly se mají na jižní hranici posílit na pět set vojáků včetně dobrovolných sil a rozhodnutí bude platit do odvolání. Nyní probíhá na jižní hranici u města Szeged vojenské cvičení.

Maďarsko zvětšuje navíc policejní kontingent vyslaný do Srbska a Severní Makedonie k ochraně hranic proti ilegálním migrantům a odjíždí tam 45 maďarských policistů. S místními budou na hranicích patrolovat, preventivně dohlížet na přechod hranic a zapojí se do boje s pašeráky lidí. Maďarsko do obou balkánských zemí vyslalo od migrační krize v roce 2015 přes čtyřicet kontingentů včetně vybavení terénními vozidly a termokamerami.

V loňském roce maďarská policie objevila na jihu Maďarska ve vesnicích Ásotthalom a Csikéria tunely pro pašování migrantů. Evropská agentura Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní kontrolu) ve své nedávné zprávě uvedla, že v minulém roce se počet migrantů oproti roku 2018 zdvojnásobil.

tunel pro migranty na maďarsko-srbské hranici
Autor: foto maďarská policie - police-hu tunel pro migranty na maďarsko-srbské hranici

Koncem minulého roku premiér Viktor Orbán kritizoval migrační politiku EU: „Migranti jsou pro Evropu klíčovým problémem, a to nejen nyní nebo tento rok, ale také do budoucna a pro celé desetiletí… V západních zemích, kde přijali muslimskou populaci, ta zde roste, zatímco křesťanská klesá.“

Maďarsko se v roce 2015 stalo hlavní trasou pro migranty cestující z Blízkého východu a Afriky do Evropy. To bylo důvodem, proč v té době Maďaři přikročili ke stavbě hraničního plotu.

Viktor Orbán

Orbán: Každé rozhodnutí, které migrantům posílá zprávu, že mohou přijít, povede k dalším tragédiím

Z výše uvedeného lze spekulovat, že obava ze zvýšené migrace dovedla Maďarsko ke zvyšovaní výdajů na obranu a chce do roku 2023 splnit kritérium NATO, aby na obranu byly vydány dvě procenta z HDP. „Pochopili jsme názor prezidenta Trumpa, když chce, aby Evropané utráceli více, aby kladli větší důraz na svoji  bezpečnost,“ řekl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto. Ministr uvedl, že zbraně a vybavení bude Maďarsko dovážet z Turecka, Francie, Německa a České republiky.

 

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!