Maďarsko se chystá na velký příliv uprchlíků

Szilárd Németh, tajemník maďarského ministerstva obrany, mluvil o „zvýšeném migrantském tlaku“. Uvedl, že v roce 2018 se přes hranici do Maďarska ilegálně dostalo 390 osob a v loňském roce se počet radikálně zvýšil na 3299. Připomeňme, že v roce 2015 začalo Maďarsko budovat na hranici se Srbskem i Chorvatském pohraniční plot, tehdy se psalo, že tato hranice připomíná „válečnou zónu“. Mnozí si vzpomenou na maďarskou televizní reportérku, která podrážela nohy uprchlíkům a kopala do nezletilých migrantů, kteří v houfech přebíhali do Maďarska.
Maďarské ozbrojené síly se mají na jižní hranici posílit na pět set vojáků včetně dobrovolných sil a rozhodnutí bude platit do odvolání. Nyní probíhá na jižní hranici u města Szeged vojenské cvičení.
Maďarsko zvětšuje navíc policejní kontingent vyslaný do Srbska a Severní Makedonie k ochraně hranic proti ilegálním migrantům a odjíždí tam 45 maďarských policistů. S místními budou na hranicích patrolovat, preventivně dohlížet na přechod hranic a zapojí se do boje s pašeráky lidí. Maďarsko do obou balkánských zemí vyslalo od migrační krize v roce 2015 přes čtyřicet kontingentů včetně vybavení terénními vozidly a termokamerami.
V loňském roce maďarská policie objevila na jihu Maďarska ve vesnicích Ásotthalom a Csikéria tunely pro pašování migrantů. Evropská agentura Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní kontrolu) ve své nedávné zprávě uvedla, že v minulém roce se počet migrantů oproti roku 2018 zdvojnásobil.
Koncem minulého roku premiér Viktor Orbán kritizoval migrační politiku EU: „Migranti jsou pro Evropu klíčovým problémem, a to nejen nyní nebo tento rok, ale také do budoucna a pro celé desetiletí… V západních zemích, kde přijali muslimskou populaci, ta zde roste, zatímco křesťanská klesá.“
Maďarsko se v roce 2015 stalo hlavní trasou pro migranty cestující z Blízkého východu a Afriky do Evropy. To bylo důvodem, proč v té době Maďaři přikročili ke stavbě hraničního plotu.
Z výše uvedeného lze spekulovat, že obava ze zvýšené migrace dovedla Maďarsko ke zvyšovaní výdajů na obranu a chce do roku 2023 splnit kritérium NATO, aby na obranu byly vydány dvě procenta z HDP. „Pochopili jsme názor prezidenta Trumpa, když chce, aby Evropané utráceli více, aby kladli větší důraz na svoji bezpečnost,“ řekl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto. Ministr uvedl, že zbraně a vybavení bude Maďarsko dovážet z Turecka, Francie, Německa a České republiky.
Mirko Radušević