Made in USA zdraží. Evropská unie vrací úder a zavádí cla

Po zavedení cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie do USA přichází odpověď. Evropská unie začne od pátku uplatňovat na zboží ze Spojených států clo ve výši 25 procent. Odvetné opatření míří na produkty z oceli a hliníku, džíny Levis’s, motocykly Harley-Davidson, bourbon a zěmědělské produkty. Celkově jde o skupinu zboží, jejíž roční dovoz se pohybuje ve výši 2,8 miliard eur (přibližně 72 miliard korun).
Harley-Davidson
Harley-Davidson
JS

reklama

Zavedení cel na dovoz oceli do USA se nejdříve potýkalo s výjimkou pro Kanadu, Mexiko a Evropskou unii. Na konci května však tato výjimka vypršela a postupně přišly oba státy spolu s unií s prohlášením o odvetě. Kanada například oznámila, že od července zavede cla na zboží s ročním dovozem 16,6 miliard kanadských dolarů (přibližně 280 miliard korun). Kromě oceli se opatření týká různých druhů potravin a nápojů. Podobně je na tom také Mexiko.

Evropský parlament

Evropská unie chce získat daně od internetových obrů – například Facebooku a Googlu

Dopad cel pravděpodobně pocítí nejvíce spotřebitelé. Z produktů běžné spotřeby, kterých se clo týká, můžeme jmenovat například cigarety, whiskey Jack Daniel’s a některé džusy. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová k situaci uvádí „Nechtěli jsme se dostat do této pozice. Jednostranné a neoprávněné rozhodnutí USA uvalit na EU cla na ocel a hliník však znamená, že nemáme jinou možnost.“

Podle vyjádření evropských politiků nezůstane pouze u těchto produktů. Připravuje se další etapa, která by omezila dovoz produktů v hodnotě 3,7 miliardy dolarů. Cílem je vyrovnat hodnotu objemu zboží zatížené clem, které proudí opačným směrem do USA.

reklama

reklama