Majitel záchranářského vrtulníku se domáhá peněz za převoz pacientů. Ministerstvo zdravotnictví s platbou váhá

11. 10. 2017 ZPRÁVY: MAJITEL ZÁCHRANÁŘSKÉHO VRTULNÍKU SE DOMÁHÁ PENĚZ ZA PŘEVOZ PACIENTŮ
11. 10. 2017 ZPRÁVY: MAJITEL ZÁCHRANÁŘSKÉHO VRTULNÍKU SE DOMÁHÁ PENĚZ ZA PŘEVOZ PACIENTŮ

reklama

Ministerstvo zdravotnictví nechce zaplatit za letecký převoz z Ústeckého kraje do pražských nemocnic. Vrtulníky do Prahy létají s pacienty v přímém ohrožení života na specializovaná pracoviště, která v ústeckém regionu nejsou. Ministerstvo krok zdůvodňuje tím, že firma, která leteckou záchranku na severu Čech provozuje, neměla lety do Prahy ve smlouvě.

„(…) výše uvedenými lety byl přesah letů stanovených smlouvou na území sousedních krajů porušen a lety byly provedeny do zdravotnických zařízení v rámci hl.m. Prahy.“ To je citace z dopisu z ministerstva zdravotnictví, nad kterým zůstává rozum stát. Ministerstvo sděluje firmě DSA, která provozuje leteckou záchranku v Ústeckém kraji, že za některé lety nezaplatí.

„My jsme samozřejmě nic neporušili, protože my jsme provedli zásahy buď v daném kraji anebo v sousedním kraji, což je v pořádku a následné směřování do nemocnice, tak to už je něco, co my neovlivníme,“ popsal pro televizi Prima místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček.

„Do Prahy jsme létali, do Prahy létáme a do Prahy létat budeme.“

„Když ten vrtulník přiletí na místo a zjistí, že je to třeba popálenina u dítěte, tak je jasné, že ten pacient bude směřován do fakultní nemocnice na Královské Vinohrady, kde je popáleninové centrum,“ vysvětlil letecký záchranář Stanislav Mackovník.

Podle záchranářů z Ústeckého kraje spory o úhradu letů mezi majitelem vrtulníků a ministerstvem zdravotnictví pacienty zatím naštěstí neohrožují. „Do Prahy jsme létali, do Prahy létáme a do Prahy létat budeme, máme to garantováno provozovatelem letecké záchranné služby pro Ústecký kraj,“ uklidňuje veřejnost Prokop Voleník, mluvčí ZZS Ústeckého kraje.

Ministerstvo prý zaplatí

Jenže má převozy pacientů v ohrožení života platit ze svého soukromá firma? Když jsme se o věc začali zajímat, ministerstvo svůj názor změnilo. Srpnové lety, které původně zaplatit nechtělo, prý nakonec uhradí. „Teď máme příslib, kterému i věříme, že bude uhrazen,“ potvrdil Tuček.

Podobně se vyjádřila také náměstkyně ministerstva zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová: „Nemůžu říct, že budou proplaceny paušálně, vždy je třeba se dívat na parametry toho konkrétního případu, zdravotního stavu, nicméně tyto stavy, jak jste je teď zmínila, budou předmětem řešení.“

Není to ale jediný problém, který se v souvislosti s tendry na provozovatele leteckých záchranek objevil. Už na jaře jsme vám říkali o smlouvách, které omezovaly provozní dobu leteckých základen, ministerstvo tehdy odmítalo zaplatit lety vrtulníků, které k pacientům vyletěly třeba jen o minutu dřív, než bylo ve smlouvě.

Ministerstvo také dostalo bezmála čtyřmilionovou pokutu od antimonopolního úřadu, za to, že na základnu v Olomouci vybralo slovenskou firmu s vrtulníkem, který údajně nesplňoval zadávací podmínky tendru. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!