Majitelé pozemků v Nové Vsi bojují proti stavební uzávěře. Je to prý novodobé znárodňování

Novodobé znárodnění majetku, alespoň tak hodnotí majitelé pozemků v Nové Vsi na Mělnicku kroky místní radnice. Zastupitelé totiž chtějí na desítky soukromých pozemků uvalit stavební uzávěru, která má na nich znemožnit jakoukoliv stavební činnost.
12. 12. 2017 ZPRÁVY: MAJITELÉ POZEMKŮ V NOVÉ VSI BOJUJÍ PROTI STAVEBNÍ UZÁVĚŘE
12. 12. 2017 ZPRÁVY: MAJITELÉ POZEMKŮ V NOVÉ VSI BOJUJÍ PROTI STAVEBNÍ UZÁVĚŘE

reklama

Některé dotčené pozemky lidé koupili už jako komerční, tedy se záměrem budoucí výstavby. Stavební uzávěra, kterou teď prosazuje obec, by tak majitelům pozemků udělala doslova čáru přes rozpočet. „Po dohodě s obcí se udělala urbanistická studie, která je na úřadě, a teď se dozvím, že jsou oba pozemky zahrnuty do stavební uzávěry,“ kroutí nevěřícně hlavou jeden z majitelů pozemků Michal Novák.

Starosta obce se ale brání. „Stavební uzávěrou jsme chtěli docílit toho, že bychom měli čas na vypořádání problémů obce do nového územního plánu. To znamená, že stavební uzávěra je na část pozemků a na určitou limitovanou dobu, která skončí vydáním nového územního plánu,“ řekl Martin Exner pro televizi Prima.

Zámek Hrubý Rohozec

Soud v Semilech uznal nárok rodu Walderode na zabavené pozemky v hodnotě 3 miliard korun

Právě v tom je ale podle právních zástupců háček. Nikdo totiž v tomto případě nemůže vědět, na jak dlouho budou pozemky zablokované. „Tak, jak je formulováno v současné době to obecné opatření v té návrhové podobě, tak je to na dobu do vydání nového územního plánu, což může být rok, dva, deset, anebo nikdy,“ vysvětluje Gabriela Dudášová, právní zástupce majitele pozemku.

Podle starosty Exnera má vydání nového územního plánu trvat přibližně rok až rok a půl. Majitelé s celkovou situací ale nesouhlasí z hlediska principu. „Vzhledem k tomu, že z toho je momentálně louka a louka už z toho zůstane, tak pravděpodobně pro nás ty pozemky jsou absolutně k nevyužití. Takže se cítíme vlastně v tomto svým způsobem okradení a podvedení a dle mého názoru je to novodobé znárodňování,“ nebere si servítky vlastník pozemků David Fiala.

Advokát: Stavební uzávěra není dostatečně odůvodněná

Nechali jsme zhodnotit návrh na vydání stavební uzávěry nezávislého advokáta a podle něj obec svůj záměr odůvodňuje nedostatečně. „Nejsem si zcela jist, že v současné době jsou splněny veškeré zákonné předpoklady pro vydání tohoto rozhodnutí. Pokud by i přesto obec pořádně odůvodněných a včas podaných námitkách vydala onu stavební uzávěru, mohou se dotčené osoby obrátit na správní soud,“ míní advokát Robert plicka.

Jak se obec se všemi připomínkami ke stavební uzávěře vypořádala, se ukáže až na lednovém jednání zastupitelstva. Už příští týden by se ale měla projednávat první verze územního plánu. Podle právníků se právě v ten moment ukáže, jaké úmysly obec ve skutečnosti s pozemky má.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!