Malajsie od začátku věřila, že jednu z nejtajemnějších leteckých tragédií způsobil pilot, uvedl australský expremiér

„Podle toho, co vím z nejvyšších míst malajské vlády, si od samého počátku mysleli, že šlo o sebevražedný čin pilota,“ uvedl bývalý australský premiér Tony Abbott pro dokument, který odvysílá televize Sky News. „Nebudu říkat, kdo to řekl komu, ale dovolte mi zopakovat – aby to bylo naprosto jasné – na nejvyšších úrovních se rozumělo, že šlo téměř jistě o vražednou sebevraždu pilota.“
Teorii, podle níž měl leteckou tragédii způsobit zkušený pilot Zaharie Ahmad Shah, který záměrně poslal letoun do vod Indického oceánu, striktně odmítla jeho rodina i přátelé.
Oficiální zpráva malajských orgánů z roku 2018 dospěla k závěru, že vyšetřovací tým „nebyl schopen určit reálnou příčinu zmizení MH370.“ Zpráva nicméně zmínila pochybení kontroly leteckého provozu a prozradila, že kurz letadla byl změněn manuálně.
Boeing 777-200ER společnosti Malaysia Airlines letící z malajsijského Mezinárodního letiště Kuala Lumpur do Pekingu měl na palubě 239 lidí včetně dvanáctičlenné posádky „zmizel“ v březnu 2014, když s ním byl asi po čtyřiceti minutách letu ztracen kontakt.
Rok po havárii byl například nalezen dvoumetrový úlomek letadla na ostrově Réunion, který byl po analýze ztracenému Boeingu přisouzen. Na jaře 2016 byl nalezen na jednom z ostrovů afrického státu Mauricius.
V rámci dvouletého mezinárodního úsilí vedeného Malajsií, Čínou a Austrálií, v rámci něhož byly prohledávány vody Indického oceánu zhruba o rozloze dvanácti tisíc čtverečních kilometrů a které skončilo v lednu 2017, země vynaložily zhruba 130 milionů dolarů (necelé tři miliardy korun). V následujícím roce spustila americká průzkumná společnost Ocean Infinity soukromý průzkum, který však po několika měsících rovněž skončil bez úspěchu.
Zkraje tohoto měsíce malajské úřady uvedly, že se zatím nerozhodly, zda zahájí nové hledání MH370. Tamní ministerstvo dopravy nicméně v prohlášení informovalo, že neobdrželo žádné nové důkazy, které by odůvodňovaly další hledání.