Manifest střelce z Halle: Kořenem všech problémů jsou židé

Ke včerejší střelbě v synagoze v den největšího židovského svátku Jom kipur v německém městě Halle, při které sedmadvacetiletý Němec, podle všeho pravicový extremista, Stephan Balliet zastřelil dva lidi a dva další zranil, vyplouvají na povrch nové informace. Útočník měl před atentátem sepsat manifest, který zveřejnil na internetu, informují německá média.
9. 10. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: ÚTOKY V SASKÉM HALLE, POLICIE NEVYLUČUJE TERORISMUS
9. 10. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: ÚTOKY V SASKÉM HALLE, POLICIE NEVYLUČUJE TERORISMUS

reklama

Dle šéfky společnosti SITE Intelligence Group Rity Katzové německý útočník, kterého včera zadržela policie, v manifestu popisuje svou nenávist vůči Arabům, Židům a podle svých slov „chce zabít co nejvíce ‚nepřátel bílých‘, především Židů“.

Manifest a video na internetu

Dle deníku Spiegel byl manifest zveřejněn již 1. října a němečtí vyšetřovatelé ho shledávají autentickým. Součástí třístránkového PDF dokumentu jsou také fotografie podomácku vyrobených výbušnin a zbraní, kterými útočník Stephan Balliet včera zastřelil dva lidi a dva další zranil. Během pokusů dostat se do zabarikádované synagogy, ve které se tou dobou nacházelo několik desítek lidí, Ballietovi většina jeho zbraní naštěstí selhala.

Kromě dokumentu útočník na internetu zveřejnil také video přímo z místa činu, ve kterém podle německého serveru oe24 špatnou angličtinou mluvil o své nenávisti vůči židům a „nepřátelům“ bílé rasy. Video z útoku mělo být po krátkou dobu, než bylo smazáno, k dispozici na populární herní platformě pro živé streamování (vysílání) Twitch, která patří Amazonu, uvedla agentura DPA.

Podle německých médií útočil Stephan Balliet. Svůj čin si nahrával na kameru

Smrt dvou lidí v Halle má na svědomí 27letý Němec. Chtěl postřílet židy v synagoze

Kořenem všech problémů jsou židé

„Pětatřicetiminutový záznam střelby v #Halle #Germany (Německu) z kamery umístěné na hlavě byl zveřejněn na herní síti, zobrazuje záběry z pohledu první osoby na náboje a střelbu podobné těm jako při útocích na Novém Zélandu. Střelec před střelbou v angličtině říká: Kořenem všech problémů jsou židé," uvedla na Twitteru Rita Katzová, ředitelka SITE Intelligence Group, americké zpravodajské služby zabývající se extremismem.

Podle informací deníku Bild neměl střelec žádné přátele, nedokončil vysokou školu a všechen čas trávil u svého počítače. Původní informace i výpovědi svědků hovořily o více útočnících, podle vyšetřovatelů je však nakonec útočník jen jeden.

Policie po celém Německu včera v souvislosti s útokem zpřísnila bezpečnostní opatření u potenciálně ohrožených míst. Podle serveru Tagesspiegel synagogy v Lipsku a Drážďanech například hlídají policisté ozbrojení samopaly. Ochranu synagog Německo posílilo také v Berlíně nebo Hamburgu.

 

Renata Schnabelová, Tomáš Vyoral

reklama

reklama