Manželství pro homosexuály? Většina Čechů souhlasí, ukázal průzkum

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti MEDIAN stále více lidí podporuje myšlenku plnohodnotného manželství pro homosexuály. Tři čtvrtiny respondentů například souhlasí s tím, že když se dva lidé milují, mají mít možnost zajištění partnerského života v manželství bez ohledu na sexuální orientaci. Více než 60 % dotazovaných bylo i pro podporu toho, aby si gayové a lesby mohli adoptovat dítě z ústavní péče.
Manželství pro homosexuály? Většina Čechů souhlasí, ukázal průzkum
Manželství pro homosexuály? Většina Čechů souhlasí, ukázal průzkum
Jsme fér

reklama

„Rok od zahájení kampaně „Jsme fér“ můžeme s jistotou říci, že Češi a Češky rozhodně nestojí v cestě štěstí gay a lesbickým párům. Ba naopak: 75 % společnosti věří tomu, že když dva se mají rádi, měli by mít možnost se vzít,“ uvedl šéf neziskové organizace Jsme fér Czeslaw Walek.

Před rokem zahájili celospolečenskou debatu právě na téma možnosti plnohodnotného manželství homosexuálů, která ve společnosti rezonuje. Během letošního února si pak nechali zpracovat společností Media výzkum, kterého se účastnilo více než 1 200 respondentů a je reprezentativní pro populaci starší 18 let z hlediska pohlaví, vzdělání, krajů, věku, velikosti obce a také podle přístupu k internetu.

České právo náhradní mateřství nezakazuje

Náhradní mateřství: V USA často využívaná možnost, u nás ho zákon nezakazuje

Větší podporu vyjadřovaly ženy než muži

Z výsledků pak vyplývá, že 75 % souhlasí s výrokem, že když se dva lidé milují, mají mít možnost zajištění partnerského života v manželství bez ohledu na svoji sexuální orientaci. Jen o čtyři procenta méně (71 %) dotazovaných pak souhlasilo i s tím, že by gayové a lesby měli mít možnost adoptovat biologické dítě svého partnera. K podpoře adopce dětí z ústavů pak bylo 61 % respondentů.

Podporu obecně více vyjadřují ženy, mladší lidé a lidé s vyšším vzděláním, tedy ti, kteří mají častěji liberálnější postoje. „Zajímavá je v těchto otázkách právě vyšší podpora žen – volnější postoj k zažitým genderovým rolím v rodinném životě může mimo jiné plynout z jejich tradičního postavení v rodině, které se postupně mění. Hodnocení adopcí ženami může být založeno více na citech a na tom, co je dobré pro dítě, a méně na zažitých zvyklostech,“ vysvětlila socioložka z agentury MEDIAN Lea Michalová.

Studie: Negativní vliv na děti má homofobie, ne sexuální orientace rodičů

Studie: Negativní vliv na děti má homofobie, ne sexuální orientace rodičů

V České republice je více než 2 500 registrovaných párů

Největší rozdíl v podpoře adopcí gay a lesbickými páry mezi muži a ženami je podle ní ve skupině respondentů ve věkovém rozmezí od 45 a 54 lety. „Tedy u generace, která mívá děti v dospívajícím věku a může řešit právě otázky spojené s jejich sexualitou, a navíc sama dospěla v době, kdy tato tématika byla tabu,“ doplnila Michalová.

V České republice se homosexuální páry v současné době mohou nechat registrovat. Za prvních 11 let to udělalo 2 647 párů. Jenže to s sebou nese i určitá právní omezení. Partneři sice mohou získat zdravotním informace o svém protějšku nebo jeden po druhém dědit, ale nemají společné jmění a po smrti svého jednoho z nich ani nemají právo na vdovský důchod. Navíc ani potomek, kterého spolu vychovávají, nemusí dosáhnout na sirotčí důchod, pokud zemřel ten z rodičů, kterého nemá zapsaného v rodném listě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!