Masakr na Manhattanu: Saipov útok plánoval dva měsíce, policie zadržela dalšího podezřelého

Američtí státní zástupci obvinili devětadvacetiletého přistěhovalce ze smrti nejméně osmi lidí, do kterých najížděl vypůjčeným vozem. Saipov začal vypovídat. Policii se podařilo vypátrat druhého podezřelého.
Teroristický útok v New Yorku
Teroristický útok v New Yorku
CNN

reklama

Podle informací BBC američtí vyšetřovatelé našli druhou osobu, která měla mít spojitost s úterním teroristickým útokem v New Yorku. „Druhou osobu, o jejímž pátrání se objevila informace, už nehledáme. Našli jsme ji a to je zatím vše, co k tomu řeknu,“ uvedl zástupce ředitele FBI, William Sweeney.

List The New York Times přišel s informací, že druhým mužem, který má spojitost s masakrem na Manhattanu, je dvaatřicetiletý Mukhammadzoir Kadirov z New Jersey.

Američtí zástupci už obvinili Saipova ze smrti minimálně osmi lidí, které srazil pronajatým pick-upem na rušné ulici na Manhattanu.

Teroristický útok v New Yorku
Autor: AP Teroristický útok v New Yorku

Útočník promluvil

Sayffullo Saipov už začal mluvit. Mladý Uzbek, otec tří dětí, přiznal, že útok plánoval celé dva měsíce a Halloween si pro svůj den D zvolil záměrně. Věděl, že v ulicích budou davy lidí. O tom, že neponechal nic náhodě, svědčí i fakt, že zhruba týden před útokem absolvoval zkušební jízdu s vozem, který si pronajal od firmy Home Depot. On sám chtěl nejprve „vyzdobit“ auto vlajkami Islámského státu, ale nakonec usoudil, že by byl až moc nápadný a mohlo by to zhatit jeho plány. Vyšetřovatelé dále našli kolem 90 videí v jeho telefonu, která měla spojitost s Islámským státem. Zdá se, že uzbecký přistěhovalec následoval pokyny, které Islámský stát zveřejnil prostřednictvím svých sociálních médií, pečlivě krok po kroku. V nich IS učí své spojence, jak takový útok provést.

Teroristický útok v New Yorku
Autor: ABC News Teroristický útok v New Yorku

Trump zuří, skončí loterie o zelenou kartu?

Americký prezident Donald Trump je vzteky bez sebe. Prohlásil, že podniká kroky k okamžitému ukončení loterie o zelenou kartu. Právě díky možnosti tohoto imigračního programu, kdy jednou ročně země losují šťastlivce, kteří získají zelenou kartu a s ní i legální pobyt ve Spojených státech, se za oceán dostal i Saipov. Na svém Twitteru prezident prohlásil, že by mladý Uzbek měl dostat trest smrti.

Twitter Donalda Trumpa
Autor: Twitter/Donald Trump Twitter Donalda Trumpa

New York po útoku zvýšil bezpečnostní opatření, přibylo policistů v klíčových dopravních centrech a o zvýšenou bezpečnost se postarají policisté také při blížícím se New York Marathonu, který se bude konat už tuto neděli 5. listopadu.

Teroristický útok v New Yorku

Teroristický útok v New Yorku: Mezi mrtvými jsou i cizinci, Trump nařídil přitvrdit v prověrkách migrantů

Sayffulo Saipov spáchl teroristický útok v úterý odpoledne v ulici na Dolním Manhattanu. S vypůjčeným pick-upem vjel do nic netušících lidí, šest lidí bylo na místě mrtvých, dva zemřeli v nemocnici. Dalších 12 lidí je zraněno. Mezi oběťmi jsou Argentinci i jedna Belgičanka. Policisté útočníka na místě postřelila a zneškodnila.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!