Masivní útok teroristů v Egyptě: Přes 150 mrtvých a desítky zraněných

Nejméně 184 mrtvých a přes 80 zraněných si vyžádal dnešní útok na mešitu na Sinajském poloostrově. Pachatelé nejdříve odpálili nálož a pak začali střílet do lidí. Podle agentury AP jde o nejbrutálnější útok na egyptské civilisty. K odpovědnosti za masakr se zatím nikdo nepřihlásil.
Útok na mešitu v Egyptě
Útok na mešitu v Egyptě
Youtube/FRANCE 24

reklama

Podle egyptské policie teroristé přijeli ve čtyřech terénních vozech k mešitě v Bir al-Abdu, který je střediskem provincie Severní Sinaj. Nejprve odpálili nálož, poté vrazili do mešity, kde se právě konaly polední modlitby a zahájili palbu. Následně ještě zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků.

Prezident Abdal Fattáh Sísí se má co nejdříve sejít se zástupci bezpečnostních sil a má s nimi jednat o dalších krocích. Země vyhlásila třídenní smutek. Na letišti v Káhiře platí zpřísněná bezpečnostní opatření, v hale přibylo vojáků a policistů, na příjezdech k letišti se provádějí kontroly aut.

Egypt se dlouhodobě potýká s nárůstém islámského extremismem. Především na Sinajském poloostrově se bezpečnostní situace radikálně zhoršila po roce 2013, kdy byl svržen tehdejší prezident Muhammad Mursí. Ten totiž zastupoval Muslimské bratrstvo, které prosazovalo posílení Islámu ve společnosti.

Islamisté poměrně často útočí především na policisty nebo vojáky. Podle egyptských sdělovacích prostředků chtěli i dnes útočníci zřejmě pozabíjet policisty, protože mnozí z nich se účastnili obřadu.

 

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!