Máte běžně nepravidelný nebo dlouhý menstruační cyklus? Hrozí vám dřívější úmrtí než ženám s pravidelným

Na základě výzkumu více než 90 tisíců žen během dvou desetiletí vědci objevili spojení mezi délkou menstruačního cyklu a vyšším rizikem dřívějšího úmrtí. Podle studie jsou na tom ženy s nepravidelným nebo dlouhým cyklem hůře.
Ilustrační foto: ženy na lavičce
Ilustrační foto: ženy na lavičce

reklama

Vědci analyzovali data 93 775 žen různých věkových skupin mezi lety 1991 až 2013. Účastnice výzkumu popsaly historii svého menstruačního cyklu a uvedly obvyklou délku a pravidelnost. Ženy tohle podstoupily několikrát, a to ve věku mezi 14. – 17., 18. – 22. a 28. – 48. rokem. Vybrané ženy neměly v době registrace žádnou historickou anamnézu rakoviny, diabetu nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Ženy s nepravidelným nebo dlouhým cyklem významně ohroženější

Vědci vzali v úvahu všechna úmrtnostní rizika jako BMI, rasu či etnicitu, fyzickou aktivitu a životní styl. Během osmnáctiletého sledování zaznamenali 1679 úmrtí včetně 828 případů úmrtí na následky rakoviny a 166 z důvodu kardiovaskulárních nemocí. Abnormální menstruační cyklus jako je nepravidelnost nebo jeho přílišná délka byl podle vědců spojen s vyšší pravděpodobností úmrtí.

Ilustrační foto

Výsadba stromů města ochladí až o 4 stupně. Až o 13 procent lze snížit umělé klimatizování, tvrdí studie

Ženy, jejichž cyklus byl běžně mezi 18 až 22 lety nepravidelný, měly o 34 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí z jakékoliv příčiny než ženy, které v těchto letech měly pravidelný cyklus. Dívky s nepravidelnými cykly mezi 14 – 17 lety měly o 21 procent vyšší riziko úmrtí. Podobný vzorec vědci pozorovali i u žen ve věku mezi 28. – 48. rokem, nicméně v této kategorii nebyl údaj v práci jasně zaznamenán.

Zdravý životní styl a pozor na náhlé zdravotní změny

Průměrný menstruační cyklus u žen trvá podle britské národní zdravotnické organizace 28 dní, přičemž v průměru pak ženy krvácejí pět dní. Ale je normální, že jsou tato období o něco kratší, nebo naopak delší.

Ženy, jejichž perioda trvala mezi 32 – 39 dny, měly o 23 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí, a ženy s cyklem přes 40 dnů pak o 28 procent.

„Pacientkám, které trpí menstruačními nepravidelnostmi, by mělo být doporučováno, aby udržovaly zdravý životní styl a aby byly ostražité ke zdravotním změnám,“ uvedl Dr. Hugh Taylor s tím, že nepravidelný cyklus může být dokladem o základním zdravotním stavu. Zdravotní experti doporučují poradit se s lékařem  zejména v případě, že ženy zaznamenají náhlé změny.

reklama

reklama