Máte doma psa? Pak máte o více než čtvrtinu nižší riziko infarktu nebo mrtvice

Lidé, kteří mají psy, mají větší pravděpodobnost, že přežijí případnou mozkovou mrtvici nebo srdeční infarkt. Vyplývá to ze studie zveřejněné americkou asociací zaměřenou na srdce American Heart Association, uvedla agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Zjištění, která jsou založena na klinické studii a samostatné rozsáhlé analýze již existujících dat – vycházejících z předchozích výzkumů, potvrzují pozitivní dopady vlastnictví psa pro zdraví.

O třetinu nižší riziko úmrtí na infarkt

Majitelé psů byli podle výsledků studie spojování s nižším rizikem úmrtí na srdeční infarkt o třiatřicet procent ve srovnání s lidmi, kteří psa nemají. V případě mozkové mrtvice bylo její riziko u pejskařů nižší o sedmadvacet procent.

Glenn Levine z American Heart Association uvedl, že studie poskytly „dobrá, kvalitní data“ a „i když tyto nerandomizované studie nemohou dokázat, že adopce nebo vlastnictví psa přímo vede ke snížení úmrtnosti, tyto silné výsledky to rozhodně přinejmenším naznačují“.

Robotický pes

Robotický pes pomáhá policistům v Americe. Štěkat neumí, zato pomůže při nebezpečných operacích

Lidé, kteří mají psa, mají podle medičky z torontské univerzity Caroline Kramerové vyšší pravděpodobnost pravidelného pohybu a nižšího tlaku. Lékařka může z vlastních zkušeností říci, že adoptování malého knírače u ní vedlo k nárůstu každodenní fyzické aktivity. Každodenní rutinu jí pak nabourala i radost a láska k domácímu mazlíčkovi.

Předepisování psů? Nesmysl

Navzdory pozitivním dopadům výzkumníci varují před nápadem „předepisování“ domácích mazlíčků coby preventivních opatření proti mrtvici nebo infarktu. „Psy by měli získat pouze lidé, kteří mají kapacitu a znalosti poskytnout domácímu mazlíčkovi dobrý život,“ uvedla profesorka Tove Fallová ze švédské univerzity v Uppsale.

„Víme, že sociální izolace je silným rizikovým faktorem předčasného úmrtí a majitelé psů zažívají méně sociální izolace a více interakce s dalšími lidmi,“ dodala profesorka.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!