Máte také od svého zaměstnance nařízený home office? Zde jsou stručná pravidla, jak ho zvládnout

Přijatá opatření se dotýkají i chodu firem a jejich zaměstnanců. Ze zaplněných kanceláří se staly liduprázdné místnosti a lidé pracují z pohodlí obýváků. Pro některé utrpení, pro druhé naopak splněný sen. Ale i u home office by měla fungovat striktní pravidla.
Nařízený home office? Zde jsou stručná pravidla
Nařízený home office? Zde jsou stručná pravidla
foto pixabay

reklama

Domácí kanceláře mají spoustu úskalí, proto je potřebná osobní disciplína a samostatná organizace práce. Zaměstnancům může chybět klid, který mají v kanceláři, a zároveň i tým jejich kolegů. Nemají pevně stanovený řád a kolem je spoustu rozptylovacích elementů. 

Člověk by měl dělat všechno naprosto stejně jako v kanceláři. Probudit se, dát si snídani a převléknout se z pyžama. Měl by si i vybrat pracovní místo takové, kde bude mít klid od své rodiny. „Právě organizace, řád a udržování (virtuálních) sociálních kontaktů mohou pomoci toto období překlenout a být nejen pracovně efektivní, ale i psychicky daleko více v pohodě,“ doporučuje koučka vzdělávací společnosti MgC Group Martina Jandečková.

Komunikace

V dnešním světě moderních technologií není komunikace žádný problém. Digitální nomádi takto pracují každý den. Komunikovat s kolegy by proto nemělo být obtížné. „Důležitý je sociální kontakt s kolegy, možnost věci komunikovat, společně vymýšlet, dostávat na ně zpětnou vazbu a pokud možno (virtuálně) spoluvytvářet,“ doporučuje Jandečková. 

Pravidla podle vzdělávací společnosti MgC Group:

  • domluvte se se zaměstnavatelem na objemu a formě odevzdávané práce
  • vyhraďte si doma čas a místo na práci
  • je-li doma někdo další, vysvětlete, že teď pracujete, že vás nemají rušit 
  • převlékněte se z pyžama 
  • připravte si seznam úkolů
  • buďte ve spojení s ostatními jako vždy – mail, telefon, aplikace
  • dělejte si přestávky 

Duševní pohoda

Takzvané „koronavirus news“ se šíří neuvěřitelně rychle. Není potřeba je sledovat 24 hodin denně. Denní řád by měl být pravidelný a člověk by se neměl izolovat od ostatních (k tomu poslouží společenská a sociální média). Měl by si najít dávku malých radostí, aby mu nechyběl optimismus. Celodenní soužití by se mělo brát jako možnost „být konečně spolu a mít na sebe čas“. 

„Nekončící izolace spolu se strachem ze šíření nového typu koronaviru se může podepsat na každém z nás. V současné době se všichni snažíme uchránit své fyzické zdraví, jsme izolováni od okolí a žijeme zcela jiný život než ten, na který jsme zvyklí,“ uzavírá Martina Jandečková.

reklama

reklama