Máte více dětí? Ušetříte! aneb Přehled nejdůležitějších změn, které přináší nový daňový balíček

Od začátku července začne platit nový daňový balíček a ten přinese téměř 300 změn. Některé začnou platit až od začátku příštího roku, jiné ale vstoupí v platnost hned – jako například větší daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě.
25. 6. 2017 ZPRÁVY: Začne platit nový daňový balíček
25. 6. 2017 ZPRÁVY: Začne platit nový daňový balíček

reklama

Ušetříme na daních, nebo si připlatíme? Tady je přehled toho nejdůležitějšího. Souhrnnou reportáž připravila Nela Friebová.

Daňové zvýhodnění na děti

Nový daňový balíček udělá radost především pracujícím rodinám s dvěma a více dětmi. Mohou se těšit na vyšší daňové slevy. Je to i váš případ? Už od prvního července se vám navýší daňové zvýhodnění – u druhého dítěte o 200 korun měsíčně (za rok o 2 400 korun na 19 404 korun), u třetího a každého dalšího pak o 300 korun měsíčně (za rok o 3 600 korun na 24 204 korun) oproti minulému roku. Toto daňové zvýhodnění ale platí pro celý rok 2017, novinku lze tedy uplatnit i zpětně. Daňové zvýhodnění na první dítě se nemění – zůstává na částce 13 404 korun za rok.

Kdy slevu uplatníte?

Pokud jste zaměstnancem, na vrácení daňového přeplatku za první pololetí se můžete těšit na začátku příštího roku.

Vyšší sleva na děti platí i pro podnikatele, kteří neuplatňují výdajový paušál. Pokud tedy podnikáte, poprvé ji budete moci využít při podání daňového přiznání v příštím roce.

Podnikatelé s výdajovým paušálem

Podnikáte a uplatňujete výdajový paušál? I na vás čeká jedna významná změna. Stručně řečeno – jedna nová výhoda je vyvážena novou nevýhodnou: „OSVČ, kteří uplatňují paušál, tak mají nové omezení, že je možné paušální výdaje uplatnit pouze do 1 milionu korun. Ale mají nově od roku 2018 možnost uplatnit slevu na děti a slevu na partnera bez příjmu,“ říká daňová poradkyně Blanka Štarmanová.

Změny v daňovém bonusu

Od roku 2018 začnou platit změny v možnosti získání daňového bonusu. Zúží se nově výčet příjmů, které zakládají nárok na vznik daňového bonusu. Ten můžete získat, pokud vaše příjmy dosahují nejméně 6násobku minimální mzdy. Pro rok 2017 se bude jednat o částku 66 000 korun. Nově ale půjde jen o výdělky ze zaměstnání nebo podnikání, ale už ne o příjmy z nájmu nebo kapitálového majetku.

Drobné příjmy

Další změnou, která začne platit od roku 2018, je danění drobných příjmů. Nově se na ně bude uplatňovat srážková daň, namísto zálohové.

Co to pro vás znamená?

Pokud si tedy drobně přivyděláváte, čeká vás příjemná změna. Nebudete už muset podávat daňová přiznání.

Příspěvek na nákup knih

Novela také zavádí novinku, a to příspěvek na nákup knih. Ten budou moci zaměstnavatelé odečítat z daní, podobně jako u stravenek.

Jak se vás to dotkne?

Jste-li v zaměstnaneckém poměru, získáte nový benefit – knížka bude druhý hmotný benefit, hned po lécích.

Úleva pro zdravotně postižené

Menší úleva čeká i na zdravotně postižené. Nárok na slevu pro ně vznikne už v momentě přiznání invalidity, a nikoliv až v okamžiku vydání příslušného průkazu. I tato změna platí až od ledna 2018.

Daň zaplatíte kartou

Novelou daňového řádu se mimo jiné usnadní možnost platit daně, cla, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění platební kartou nebo podobným platebním prostředkem.

 

Autorka: Ivana Kropáčková, Nela Friebová

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!