Matka adoptovaných dětí kritizovala předsedu protimigrační strany. Ten ji pozval na kávu

Už tuto neděli čekají Itálii parlamentní volby. Jejich průběh bude podle odborníků ještě vypjatější, než bývá obvyklé. Svědčí o tom také vzkaz matky dvou adoptovaných dětí vůdci pravicové Ligy Severu, který se začal rychle šířit na sociálních sítích. Žena mu prostřednictvím facebookového účtu vyčetla jeho protimigrační rétoriku, která děsí její děti původem z Afriky. Adresát kritiky zareagoval nečekaně.
Vážný kandidát na post italského premiéra slibuje, že zatočí s nelegálními migranty
Vážný kandidát na post italského premiéra slibuje, že zatočí s nelegálními migranty
Facebook/Matteo Salvini

reklama

„Chtěla jsem Vám poděkovat za to, že strašíte mé děti,“ stojí v úvodu textu, který 49letá Gabriella Nobileová adresovala předsedovi Ligy Severu, Matteu Salvinimu. Matka dvou adoptivních dětí, z nichž jedno má původ v Kongu a druhé v Etiopii, v něm dále Salvinimu vyčítá jeho ostrou protmigrační rétoriku.

„Moje sedmiletá dcera se mě ptá: Co když vyhraje, pošlou nás zpátky do Afriky? Můj syn je zase nucen poslouchat v autobuse rasistické urážky… Je to ukázka toho, jak tato země díky lidem, jako jste vy, pomalu padá do propasti,“ píše dále žena s tím, že podle ní není důležité, jestli se někdo v Itálii narodil, ale to, jestli Itálii miluje. Pro stanici BBC pak uvedla, že jí na Salvinim vadí, že veškeré problémy Itálie svádí na migraci a tím podporuje rasistické nálady v zemi.

Matteo Salvini

Salvini přitvrzuje. Islám označil za nebezpečí a Itálii chce opevnit od Sicílie až po Alpy

Její vzkaz nezůstal bez odpovědi dlouho. „Já očistím Itálii od zločinců, nelegálních migrantů a drogových dealerů, ale rozhodně ne od dětí!“ ohradil se Salvini ve vlastním příspěvku s tím, že chce naopak tlačit na vládu, aby proces adopce dětí byl rychlejší a levnější.

Závěr jeho příspěvku se pak spíše podobal odpovědi na inzerát na seznamce. „Vzhledem k tomu, že oba žijeme V Miláně, bylo by pro mě potěšením pozvat Vás na kávu do parku, zatímco si naše děti mohou hrát spolu.“

Kdo se stane příštím premiérem?

Matteo Salvini, jehož Liga Severu se v preferencích pohybuje okolo 14 %, má šanci stát se po nedělních volbách dokonce premiérem. Mluví se totiž o případné koalici jeho strany s Berlusconiho uskupením Forza Italia a rovněž protimigračním hnutím Bratři Itálie. Skandály opředenému Berlusconimu soud kvůli daňovým podvodům zakázal vykonávat vrcholné veřejné funkce, což otevírá cestu do premiérského křesla právě Salvinimu.

Největším favoritem voleb podle průzkumů nadále zůstává populistické Hnutí pěti hvězd následované středolevou Demokratickou stranou bývalého premiéra Mattea Renziho. Jenže prvně jmenované uskupení dlouhodobě odmítá případný vstup do koalice, demokraté zase budou zřejmě jen velmi obtížně hledat partnery, se kterými by sestavili většinu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!